Popularne posty

sobota, 29 grudnia 2012

Ogrod japonski-historia,harmonia,woda,rosliny,kamienie,iglaki i bonsai


http/mojcudownyogrod.blogspot.comhttp/mojcudownyogrod.blogspot.com

Ogród japoński - historia, harmonia, woda, rośliny, kamienie, iglaki i bonsai

Artur Kowalski 21.12.2012, czytano 38 razy, pobrano kod HTML 0 razy, komentarzy 0.
 Gdy zobaczysz japoński ogród zapamiętasz go na zawsze. Niepowtarzalność i precyzja są tak urzekające, iż pozostawiają ogromne wrażenie w pamięci. W Japonii istnieje wiele rodzajów konstrukcji ogrodowych, a ich początki sięgają ponad tysiąc lat. 
     W tym artykule zamierzam skupić się na temacie najbardziej powszechnych rodzajów japońskich ogrodów. Projekt i budowa opiera się na ścisłych regułach i zasadach. Istnieją dwa typy ogrodu, który możemy podzielić na działy zwane "płaski" (Hiraniwa) i "wzgórze" (Tsukiyama-niwa) ogrody te mogą być następnie podzielone na 3 kategorie "gotowy", "pośrednik" i "szorstki ".

    „Wzgórze” - ogrody te zakłada się na największej dostępnej przestrzeni. Ich składnikami są pagórki, kamienie, drzewa, mosty i wyspy, które są starannie ułożone. „Wzgórza” są używane do przedstawienia góry i często posiadają przepiękne wzniesienia, największy stok jest najstaranniej zaprojektowany i często służy jako wizytówka danego ogrodu. Wykonane starannie i poprawnie wzgórze da wrażenie odległego szczytu.

   „Płaski” ogród jest dokładnie taki, jak sugeruje jego nazwa i może przybierać różne formy, są one w zasadzie na jednym poziomie. W tych rodzajach japońskich ogrodów używa się kamieni do budowy, płaskich i tych o pionowym kształcie. Często takie ogrody doposażone są w ceramiki i latarnie. Taki ogród często bywa nazywany „gotowym”.

   Ogród pośrednik jest umiejscowiony w przestrzeniach między kamieniami i drzewami i wszelkich "Górach" jakie złapie oko. Ogród w tym stylu skupia się na głównych punktach zainteresowania widza, górki lub małe kopce zawsze są używane do tworzenia takiego ogrodu, aby stworzyć odpowiedni wygląd wzgórz odległych i bliskich. Kamienie są umieszczone w sposób bardzo dokładny. Woda jest wspólną cechą wszystkich ogrodów japońskich i dość często mosty rąbane. Wszystko w ogrodzie japońskim doskonale naśladuje naturę i wyjaśnia powstanie gór, źródeł wody i umieszczanie kamieni. Zarówno ogród „płaski”, „wzgórze” i trzy style „gotowy”, „pośrednik” i „szorstki są równie ważne i często stosowane w japońskim projektowaniu ogrodu. Pamiętajmy, że ogród w stylu japońskim wykorzystuje kamienie, drzewa, latarnie, ogrodzenia kamienne przesiewowe i wodę. Kamienie by mogły być stosowane w ogrodzie muszą obejmować zasady przodków co do ich rozmieszczania "Oddawanie czci dla kamienia”, ”Wyspę kamienia", "Księżyc, cień, kamień" i "Idealny kamień”. Drzewa mają nazwy takie jak" główne drzewo", "drzewo samotności" itp. Styl „Pośrednik” jest dość podobny do gotowego stylu i jest bardzo uporządkowany, ponieważ wszystkie składniki mają znaczenie.

   Przy użyciu kamieni trzeba trzymać się historycznych zasad stylu i panujących zasad religijnych. Ogród „szorstki” jest tak precyzyjny, jak w poprzednich przykładach i zazwyczaj posiada podłożę z żyznej ziemi, latarnie, drzewa i kamienie. Centralny kamień to "strażnik" i występuje w takim ogrodzie, w przeciwieństwie do poprzednich styli. Skały, kamienie i rośliny użyte w tej formie japońskiego ogrodu to głównie tylko niskie rośliny, iglaki, byliny, rośliny wodne, bonsai i kamienie mieszane, lecz niewielkich rozmiarów. Każdy japoński ogród musi posiadać kamienną lampę, surowe zasady harmonii i odpowiedni styl dla danego rodu. Ogrody na ogół są umieszczone na wyspach, u stóp wzgórza, na brzegach jeziora lub studni i zbiorników wodnych.

   Artykuł ten jest dość prostym opisem japońskich ogrodów, jest to złożony i fascynujący temat dlatego polecam zagłębienie się w niego każdemu pasjonatowi ogrodów i roślin ozdobnych.
Ogród i rośliny to pasja, której nie sposób się oprzeć. Od drzew i krzewów, byliny po egzotyczne bonsai. Każdy z nas w głębi duszy jest jak ogrodnik ;)

Podobał Ci się ten artykuł? Oceń na TAK lub NIE.    Głosuj na tak

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz