Popularne posty

piątek, 27 lipca 2012

Jak zrobic pergole w ogrodzie?

Jak zrobić pergolę w ogrodzie?

M&J 19.05.2011, czytano 1,147 razy, pobrano kod HTML 11 razy, komentarzy 0.
Odpowiednio skonstruowana pergola spełnia zazwyczaj trzy podstawowe funkcje: po pierwsze stanowi ozdobę ogrodu, po drugie jest zacienionym miejscem do wypoczynku w naszym ogrodzie, a po trzecie jest podpora dla wszelkiego typu roślin pnących.
Przeważnie pergolę budujemy o wysokości od 2,5 do 3 m. Następnie umieszczamy podpory pionowe mogą być z drewna lub murowane. W starszym budownictwie zwłaszcza gdzieś na południu Europy, pergole to kamienne filary wykonane z jednej bryły. Na nośnych belkach ułożone są jedna za drugą krokwie.
Jeśli weźmiemy pod uwagę estetykę to istotne są wówczas proporcje każdego z elementów, na przykład nie powinno sie umieszczać cienkich i słabych belek nośnych na grubych i masywnych filarach. Podpory większych pergoli będą zazwyczaj bardziej obciążone przez belki nośne czy tez krokwie jak również przez rośliny, które się będą po nich pięły. Filary te powinny być wykonane z belek o wym. 12x12 cm lub 16x16 cm. Do mniejszych projektów używa się nie co mniejszych i cieńszych kantówek.
W przypadku gdy używamy do skonstruowania konstrukcji podporowych drewna, które zostało wcześniej zaimpregnowane musimy unikać kontaktu z glebą. Jednak nie ma takiej możliwości, by można było wykluczyć , że po kilku latach drewno mając styczność z wilgocią zacznie gnić. Wówczas musielibyśmy wykonać całkiem to nową pergolę.
W takim przypadku podpory drewniane przyśrubowujemy do metalowych tzw. "butów", które mocuje się na podstawach betonowych co daje możliwość tego, że znajdują się one parę centymetrów nad powierzchnią ziemi. Jeśli chodzi o wiązanie górne wówczas znajdujące się tam belki przymocowujemy śrubami lub gwoździami.
Po wcześniejszym wywierceniu otworów na gwoździe najłatwiej jest przybić krokwie do belek nośnych. Zbudowana konstrukcja będzie trwalsza gdy dodatkowo wzmocnimy ukośnie filary i belki listwami. Poszczególne elementy pergoli można również łączyć kątownikami.
W przypadku gdy chcemy zbudować zwykłą i dość lekką pergolę, wówczas belki nośne przymocowujemy do filarów. W tym wypadku ważne jest, by dolną część belki umieścić w metalowym "bucie" , by nie doprowadzić do zaostrzenia się filarów i wkopania się ich w ziemię do głębokości 60-70 cm.
Pergola może być również stosowana w celu osłonięcia tarasu. Jeśli tylko chcemy pergolę możemy sobie zmontować zaraz po wybudowaniu domu. Konstrukcja ta może również służyć jako szpaler w ogrodzie lub też może być używane jako zadaszenie miejsca przeznaczonego do letniego wypoczynku.
W zależności od wielkości ogrodu i jego wielkości oraz kształtu można wyróżnić następujące warianty: pergola może służyć jako zielony korytarz stanowiący przejście między dwoma budynkami, między domem czy garażem lub tez może być wykorzystywana jako zadaszenie podwórza wewnętrznego tzw. "patio". Możemy także użyć konstrukcję łamaną, tak by pergola biegła wokół budynku.

Podobał Ci się ten artykuł? Oceń na TAK lub NIE.    Głosuj na tak   1   Głosuj na niehttp/mojcudownyogrodmisiu99.blogspot.com

Dziewanna

Dziewanna

ogrodnik 24.07.2012, czytano 33 razy, pobrano kod HTML 3 razy, komentarzy 0.
       Dziewanna to bylina lub roślina dwuletnia, bardzo łatwa w uprawie, występująca również w środowisku naturalnym. Jej piękne kwiatostany możemy spotkać na łąkach.
       Aby hodować dziewannę w naszym ogrodzie, należy wybrać miejsce suche i słoneczne o przepuszczalnym i ubogim podłożu. Jeśli nasza ziemia jest mało przepuszczalna lub bardzo żyzna, możemy wymieszać ją z piaskiem.
       Nasiona tej pięknej roślinki wysiewamy późną wiosną wprost do gruntu lub kupujemy gotowe sadzonki i sadzimy je od połowy maja w rozstawie 20-60 cm w zależności od wielkości danej odmiany.
        Może się również zdarzyć (tak było w moim ogrodzie), że dziewanna urośnie nam sama. Ponieważ jest rośliną występującą w Polsce w naturze, wysiewa się samodzielnie i zrobi nam miłą niespodziankę, jeśli nasionko wybierze akurat nasz ogród.
       Kwitnie od maja do sierpnia. Kwiaty mają najczęściej kolor żółty, ale istnieją też odmiany o kwiatach białych i fioletowych. Dziewanna ogrodowa natomiast jest byliną i występuje w wielu różnych kolorach, m.in. w różowym.
       Wysokość tych roślin waha się pomiędzy 40 a 200 cm.
       Ma rozłożyste liście i wysokie, sztywne kwiatostany, na których kwiaty otwierają się stopniowo od dołu do góry, w efekcie zaskakując nas zachwycającą masą zachwycających kwiatów.
       Roślina wspaniale prezentuje się jako pojedyncza ozdoba niskiej rabaty lub trawnika. Imponująco wygląda również
posadzona w grupie oraz w połączeniu z innymi roślinami. Pięknie komponuje się z bylinami o żółtych kwiatach, tworząc rabatę jednobarwną, a także w zestawieniach kontrastowych, na przykład z czerwonymi kwiatami rozchodnika purpurowego lub podobnymi w kształcie wielobarwnymi kwiatostanami łubinu. Zachwyci nas niewątpliwie posadzona jako szpaler wzdłuż drogi lub alejki.  
       Jesienią z owocostanów możemy wytrząsnąć nasiona do papierowej torebki i przechować je do wiosny.

Podobał Ci się ten artykuł? Oceń na TAK lub NIE.    Głosuj na tak   0   Głosuj na niehttp/mojcudownyogrodmisiu99.blogspot.com

Sekrety hipeastrum

Sekrety hipeastrum

robert potoczny 21.11.2011, czytano 135 razy, pobrano kod HTML 3 razy, komentarzy 0.
Późną jasienią rozpocznynamy sadzenie cebul tej cenionej rośliny do dekoracji mieszkań.
Hipeastrum zachwyca swoimi ogromnymi kwiatami, których kolor może być czerwony, różowy, biały, rzadziej zielony, a nawet żółty.

Kwitnienie trwa około 2 tygodni, a przy pojawieniu się wielu pędów kwiatostanowych wydłuża się nawet do 1 miesiąca. Jednak powtórne kwitnienie w następnym sezonie często się nie pojawia, ze względu na brak okresu spoczynku. Warto zatem przedstawić  zasady prawidłowego postępowania z tymi roślinami. Pozwoli to uniknąć rozczarowań wszystkim tym, którzy ostatnio zaopatrzyli się w cebule hipeastrum lub też mają je od poprzedniego sezonu.
1. Dorodne kwiaty można uzyskać z cebul o obwodzie powyżej 20 cm. Bardzo duże cebule o obwodzie powyżej 27 cm gwarantują uzyskanie 2, a nawet 3 pędów kwiatostanowych. Cebule powinny mieć zdrowe korzenie.
2. Aby być pewnym terminu sadzenia, warto zwrócić uwagą na górną część cebuli, która powinna grubieć i ukazywać pąk kwiatowy. Jest to szczególnie ważne, gdy cebule dotychczas pozostawały w ciemności okryte torfem lub trocinami. Ukazujący się pąk kwiatowy wskazuje na konieczność sadzenia. Sadzenie cebul bez pąków można nieco opóźnić.
3. Do uprawy warto wybrać doniczkę dość dużą. Dookoła rosnącej cebuli powinna pozostać przestrzeń około 3 cm od boków doniczki.
4. Naklepsze jest podłoże dość żyzne, np. zakupiona ziemia uniwersalna z dodatkiem ziemi kompostowej.
5. Na dno doniczek po nasypaniu drenażu wsypuje  się 1/2 objętości podłoża. Następnie układa się cebule i uzupełnia podłożem tak, aby 1/3 cebuli została widoczna.
6. Po umiarkowanym podlaniu doniczki przenosi się na parapet okienny. Kwitnienie następuje po 30-40 dniach.
7. Po kwitnieniu usuwa się owoce, wyłamując je u nasady. Pęd kwiatostanowy należy wyrwać dopiero po zaschnięciu. Po kwitnieniu hipeastrum zaczynają wyrastać liście. Ich wzrost gwarantuje przyrost bebuli. Dlatego, gdy roślina przekwitnie, należy ją szczególnie pielęgnować- ustawić w jasnym miejscu, podlewać i nawozić.
8. Od końca lipca wprowadza się rośliny w stan spoczynku. Liście pozbawione podlewania powinny zaschnąć. Można je także przyciąć.
9. Cebule wyjmuje się z doniczek i zabezpieczone torfem lub trocinami albo piaskiem układa w ciemnym miejscu  o temperaturze najlepiej 10-17 stopni. Można też cebule pozostawić  w doniczkach i wyjąć z nich dopiero po spoczynku, przed sadzeniem przypadającym od grudnia. Ten wymuszony spoczynek jest niezbędny do ponownego uzyskania kwitnienia.

Podobał Ci się ten artykuł? Oceń na TAK lub NIE.    Głosuj na tak   1   Głosuj na nie

poniedziałek, 23 lipca 2012

Tworzenie ogrodu

Tworzenie ogrodu

beata wy 19.07.2012, czytano 29 razy, pobrano kod HTML 5 razy, komentarzy 0.
Zakładanie ogrodu to wcale nie taka prosta sprawa. Trzeba włozyć mnóstwo pracy i enegrii aby kawałek ziemi rzed naszym domem prezentował sie efektownie. Oczywiście możemy zlecić projekt i wykonanie ogrodu specjalistom jednak satysfakcja będzie nieporównywalnie mniejsza.
Na początku powinniśmy znaleźć pomysł na nasz wymarzony ogród. Nasza koncepcja powinna być całościowa i uwzględniać rośliny a także zestawy mebli ogrodowych. Bardzo wiele inspiracji i cennych porad możemy znaleźć w branżowych pismach i książkach. Dodatkowo możemy podpatrzeć ciekawe rozwiązania u sąsiadów czy znajomych. Przy organizacji ogrodu warto zastanowić się ile czasu będziemy mogli mu poświęcić oraz ile pieniędzy będziemy mogli zainwestować. Kolejnym krokiem jest wyrysowanie dokładnego projektu i stworzenie dokładnego planu wysiewu kwiatów oraz sadzenia poszczególnych drzew. Już wcześniej pomyślmy czy na naszej działce znajdzie się miejsce na altankę lub taras. Dodatkowo powinniśmy zakupić meble ogrodowe: ławki, czy leżaki ogrodowe i znaleźć dla nich wcześniej odpowiednie miejsce aby póżniej nie było z tym problemu. Na sam koniec naszej pracy zostawiamy sadzenie zieleni. Na początku posadźmy drzewa oraz trawnik, kwiaty zostawmy sobie na koniec. Aby uniknąć niepowodzenia wybierajmy rośliny łatwe w uprawie. cały proes powinnien być rozłozony w czasie i może tak na prawdę rozciągnąc sie na lata.
Na pierwsze efekty naszej pracy w ogrodzie musimy czekać do wiosny ale warto. Kropką nad i są odpowiednie meble ogrodowe drewniane, ponieważ takie najlepiej się prezentują. Po latach możemy odpoczywać na leżakach ogrodowych i podziwiać piękno naszego ogrodu, bedzie on przez lata naszą chlubą. Nie zapominajmy jednak, że o ogród trzeba dbać cały czas.

Podobał Ci się ten artykuł? Oceń na TAK lub NIE.    Głosuj na tak   0   Głosuj na nie

Krolewskie parki i ogrody

Królewskie parki i ogrody

Li Li 21.07.2012, czytano 14 razy, pobrano kod HTML 0 razy, komentarzy 0.
Ogrody od zawsze były przestrzeniami służącymi wypoczynkowi i świadczyły dawniej o pozycji i bogactwie swoich właścicieli. Szczególnie uprzywilejowane były one w wieku osiemnastym – każdy szanujący się władca europejski otaczał swój zamek imponującymi kompozycjami roślinnymi.
Najpiękniejszym przykładem ogrodów królewskich są, zachowane i pielęgnowane do dziś, ogrody przy praskich Hradczanach. Ten czeski zamek królewski, położony tuż nad Wełtawą otoczony jest morzem kwitnących róż i kwitnących krzewów.
Projektowanie ogrodów ówcześnie wiązało się z wielkimi inwestycjami i dużym nakładem pracy. Jednakże były one głównym elementem, który wpływał na wygląd całego zamku, a więc na jego renomę. Hradczańskie ogrody są bardzo rozbudowane – kolejni władcy bowiem udoskonalali je i wprowadzali nowe elementy architektoniczne. Najbardziej znaną, spośród wielu fontann jest tu fontanna śpiewająca. Zaprojektował ją Włoch Francesco Terezi. Woda, która niemal „sypie się” z fontanny, uderzając o bruk wydaje wyjątkowe dźwięki, które przypominają muzykę.
Zakładanie ogrodów zawsze wiązało się ze sprowadzaniem roślinności z dalekich krajów. Sztuka ogrodnicza była wówczas szeroko rozwijana. Krzyżowano ze sobą rozmaite odmiany kwiatów i krzewów. Dużą popularnością cieszyły się przede wszystkim róże, które uważano za kwiaty szlachetne i piękne. Na terenie ogrodów zamkowych w Pradze znajdują się takie ciekawe elementy, jak budynek służący do gry w piłkę czy letni pawilon zwany Belwederem.
Przykładem na projektowanie ogrodów w Warszawie  są Łazienki Królewskie. Ogrody tego typu powstawały na cześć Królowych i księżnych. Miały być miejscami letnich spacerów i oczywiście pełniły również funkcję reprezentacyjną. Warszawskie Łazienki również powstały w wieku osiemnastym. Inicjatorem i sponsorem był król Stanisław August Poniatowski. Łazienki oprócz roślinności znane są z wielu elementów architektonicznych takich jak Biały Domek, Pałac Myślewicki, Wodozbiór czy Teatr na Wyspie.
Ogrody królewskie do dziś cieszą się wielką popularnością i są głównym celem turystycznych wycieczek.

Podobał Ci się ten artykuł? Oceń na TAK lub NIE.    Głosuj na tak   0   Głosuj na niehttp?mojcudownyogrodmisiu99.blogspot.com

czwartek, 19 lipca 2012

Kolorowe meble ogrodowe,ktore ozywiaja aranzacje

Kolorowe meble ogrodowe, które ożywiają aranżację

dziqa85 17.07.2012, czytano 13 razy, pobrano kod HTML 0 razy, komentarzy 0.
W niektórych aranżacjach ogrodowych barwy odgrywają kluczową rolę dla zachowania efektowności kompozycji. Szczególnie aranżacje śródziemnomorskie i orientalne pełne są jaskrawych barw, które ożywiają przestrzeń i wprowadzają do ogrodu atmosferę radości.

Dla efektownego ożywienia przestrzeni najczęściej używa się kolorowych kwiatów, barwnych donic oraz mebli ogrodowych pokrytych kolorową farbą. Warto także pamiętać, że barwne elementy ozdobne oraz kolorowe meble ogrodowe wizualnie powiększają przestrzeń i wprowadzają do niej harmonię. Stosowanie wielu barw jest zatem szczególnie polecane w niewielkich, ograniczonych przestrzenie aranżacjach.
Meble drewniane są żywotnymi produktami, które można pokryć przezroczystym lakierem, uwidaczniającym fakturę słojów, bądź też kolorową farbą kryjącą, która ożywi przestrzeń ogrodu lub podkreśli pewne fragmenty aranżacji. Kolorowe meble drewniane można zakupić w sklepie bądź wykonać barwienie samodzielnie. Wiele farb do drewna zawiera odpowiednio stonowane kolory, a jednocześnie odnawia strukturę drewna i chroni je przed działaniem wilgoci oraz szkodników. Pokrywanie drewna farbą może odbywać się raz do roku, podczas jego konserwacji, zapewni to trwałość i żywotność wszystkich elementów mebli.
Kolejną, często stosowaną do ożywienia przestrzeni grupą produktów są meble metalowe. Posiadają one najróżniejsze rozmiary i kształty, mogą być bardzo masywne lub lekkie. Dzięki temu łatwo dopasować je do każdej aranżacji ogrodowej. Meble metalowe oferowane w sklepach najczęściej posiadają dość stonowane barwy. Jednak w prosty sposób można nadać im inny, dowolnie wybrany przez siebie kolor. Meble metalowe nie wymagają zbyt częstej pielęgnacji. Wystarczy je jedynie co pewien czas konserwować. Podczas konserwacji można pokryć je nową warstwą preparatu antykorozyjnego oraz farby barwiącej. Odpowiednio dobrany kolor metalowych mebli może w znaczącym stopniu ożywiać aranżację ogrodową, a także być przydatny do wyeksponowania pewnych fragmentów aranżacyjnych lub do odwrócenia uwagi od mniej reprezentatywnych części aranżacji ogrodowej.
meble ogrodowe

Podobał Ci się ten artykuł? Oceń na TAK lub NIE.    Głosuj na tak   0   Głosuj na nie

Zlocienie i rudbekie

Złocienie i rudbekie

ogrodnik 17.07.2012, czytano 25 razy, pobrano kod HTML 1 razy, komentarzy 0.
       Złocienie i rudbekie to efektowne kwiaty na słoneczne stanowiska, które doskonale prezentują się posadzone zarówno razem, jak i osobno. Oba te gatunki są bylinami łatwymi w uprawie.
 Wymagają jedynie słońca i zasobnej gleby (podlewania oczywiście też!). Sadzimy je więc do ziemi wymieszanej z kompostem.
 Złocienie zaczynają kwitnąć w czerwcu, a rudbekie w lipcu. Potem wspólnie cieszą nasze oczy aż do września i to nie tylko w ogrodzie, ale i w domu, jeśli tylko zechcemy je w nim gościć, bo obie rośliny doskonale nadają się na kwiat cięty i dość długo zachowują świeżość w wazonie.
  Sadzenie – rudbekie na przełomie marca i kwietnia, złocienie wiosną lub  jesienią, aż do pierwszych przymrozków.
 Wiosną kępy starszych złocieni wykopujemy i dzielimy na mniejsze. W ten sposób odmładzamy roślinę i zyskujemy nowe sadzonki.
  Złocienie po pierwszym kwitnięciu możemy silnie przyciąć, dzięki temu zakwitną pięknie jeszcze raz późnym latem.
  Rudbekie przed zimą powinniśmy przyciąć na wysokość ok. 15 cm, ale bez tego też sobie poradzą, sprawdziłem!
  Wysokie odmiany obu gatunków dobrze jest  latem podwiązać do podpór, ponieważ mają skłonność do wylegania po deszczu. Można też otrząsać kwiaty z wody zaraz po opadach, ale czasem leżą lub łamią się  zanim skończy padać…
  Istnieje wiele odmian złocieni i rudbekii.
 Złocienie mogą mieć kwiaty proste, półpełne i pełne. Osiągają wysokość od 30 do 90 cm. Można je uprawiać także w doniczce - pod warunkiem, że będziemy je regularnie podlewać i raz w miesiącu zasilać nawozem pełnoskładnikowym.
  Rudbekie również mają różne kształty kwiatów, osiągają wysokość od 60 do 200 cm! Te najwyższe doskonale wyglądają posadzone przy płocie, który stanowi dla nich jednocześnie dobrą podporę.
UWAGA!  Rudbekie występują również jako gatunki jednoroczne i dwuletnie!
 Oba gatunki można wykorzystywać do wypełniania luk na rabatach bylinowych. Pięknie wyglądają również na rabatach jednogatunkowych. Mamy wtedy morze białych lub pomarańczowych kwiatów.
Doskonale prezentują się również na rabatach mieszanych. Możemy łączyć je na przykład z makami, trawami ozdobnymi, wysokimi astrami, mieczykami czy łubinem. Wspaniale wyglądają również na tle zielonych zarośli. Szczególnie złocienie pięknie kontrastują z zielenią.

Podobał Ci się ten artykuł? Oceń na TAK lub NIE.    Głosuj na tak   0   Głosuj na nie

Projektowanie ogrodow-zadanie dla artysty

Projektowanie ogrodów – zadanie dla artysty

Robert Roberto 18.07.2012, czytano 15 razy, pobrano kod HTML 0 razy, komentarzy 0.
Ogród jest miejscem wyjątkowym dla każdego domownika. Warto więc zadbać o dobry projekt oraz estetykę przestrzeni tak, aby cieszył nas swoim widokiem każdego niezaleznie od pory roku.
Piękne ogrody, parki, skwery czy tereny wokół budynków mieszkalnych są efektem ciężkiej pracy i ogromnej wiedzy. Aby ogród zachwycał swoją urodą cały rok, musi być dobrze zaprojektowany i pielęgnowany z ogromną uwagą i poświęceniem. Mając duży teren wokół domu właściciel może samodzielnie go urządzić lecz nie mając pewności, że będzie mógł poświęcić pielęgnacji odpowiednio dużo czasu, lepiej zlecić zarówno projektowanie jak i prace ogrodowe profesjonalistom. Dla fachowca, który doskonale zna wymagania roślin ozdobnych, projektowanie ogrodów to czysta przyjemność. Projektanci oprócz wiedzy na temat wymagań roślin posiadają również umiejętność komponowania roślin w taki sposób, aby uzyskać konkretny styl, aby efekt wizualny zapierał dech w piersiach, każdemu kto będzie miał przyjemność podziwiać ich dzieła.

W przypadku terenów innych niż ogrody przy prywatnych posesjach, zlecanie projektowania terenów jest normą. Nie bez znaczenia jednak jest, jaką firmę się do tego zadania wybierze. Projektowanie ogrodów czy innych terenów zielonych wymaga nie tylko wiedzy, ale też pasji. Najlepsi projektanci ogrodów i każdego innego terenu przeznaczonego pod zieleń to prawdziwi artyści, którzy z kilku roślin potrafią wyczarować prawdziwe dzieła sztuki. Bardzo ważne jest, aby kiedy już projektant wykona swoją pracę nie zaprzepaścić wszystkiego przez zaniedbanie i niewłaściwą pielęgnację. Troska i serce włożone się w pielęgnację kwiatów i innych roślin, z pewnością zostanie wynagrodzona, gdyż każda roślinka im bardziej pielęgnowana, tym kwitnie piękniej i bujniej rośnie.

Podobał Ci się ten artykuł? Oceń na TAK lub NIE.    Głosuj na tak   0   Głosuj na niehttp/mojcudownyogrodmisiu99.blogspot.com

Tworzenie ogrodu

Tworzenie ogrodu

beata wy 19.07.2012, czytano 11 razy, pobrano kod HTML 1 razy, komentarzy 0.
Zakładanie ogrodu to wcale nie taka prosta sprawa. Trzeba włozyć mnóstwo pracy i enegrii aby kawałek ziemi rzed naszym domem prezentował sie efektownie. Oczywiście możemy zlecić projekt i wykonanie ogrodu specjalistom jednak satysfakcja będzie nieporównywalnie mniejsza.
Na początku powinniśmy znaleźć pomysł na nasz wymarzony ogród. Nasza koncepcja powinna być całościowa i uwzględniać rośliny a także zestawy mebli ogrodowych. Bardzo wiele inspiracji i cennych porad możemy znaleźć w branżowych pismach i książkach. Dodatkowo możemy podpatrzeć ciekawe rozwiązania u sąsiadów czy znajomych. Przy organizacji ogrodu warto zastanowić się ile czasu będziemy mogli mu poświęcić oraz ile pieniędzy będziemy mogli zainwestować. Kolejnym krokiem jest wyrysowanie dokładnego projektu i stworzenie dokładnego planu wysiewu kwiatów oraz sadzenia poszczególnych drzew. Już wcześniej pomyślmy czy na naszej działce znajdzie się miejsce na altankę lub taras. Dodatkowo powinniśmy zakupić meble ogrodowe: ławki, czy leżaki ogrodowe i znaleźć dla nich wcześniej odpowiednie miejsce aby póżniej nie było z tym problemu. Na sam koniec naszej pracy zostawiamy sadzenie zieleni. Na początku posadźmy drzewa oraz trawnik, kwiaty zostawmy sobie na koniec. Aby uniknąć niepowodzenia wybierajmy rośliny łatwe w uprawie. cały proes powinnien być rozłozony w czasie i może tak na prawdę rozciągnąc sie na lata.
Na pierwsze efekty naszej pracy w ogrodzie musimy czekać do wiosny ale warto. Kropką nad i są odpowiednie meble ogrodowe drewniane, ponieważ takie najlepiej się prezentują. Po latach możemy odpoczywać na leżakach ogrodowych i podziwiać piękno naszego ogrodu, bedzie on przez lata naszą chlubą. Nie zapominajmy jednak, że o ogród trzeba dbać cały czas.

Podobał Ci się ten artykuł? Oceń na TAK lub NIE.    Głosuj na tak   0   Głosuj na nie

niedziela, 15 lipca 2012

Lesny ogrod-Proba stworzenia Raju na Ziemi?

Leśny ogród - Próba stworzenia Raju na Ziemi?

Pracownia Permakultury 14.11.2009, czytano 2,221 razy, pobrano kod HTML 14 razy, komentarzy 0.
Odwiecznym marzeniem człowieka jest powrót do Raju. Czy jest możliwe spełnienie tego marzenia na Ziemi? Bardzo udaną próbą jego realizacj jest leśny ogród, czyli ekologiczn, produktywny i niskonakładowy ogrodu, który w swej strukturze naśladuje las.
Leśny ogród z angielskiego "forest garden","food forest" (las jedzenia) również nazywany ogrodem trójwymiarowym , to wielopoziomowy ogród zaprojektowany i utrzymywany na wzór młodego lasu. Naturalny las klimatu umiarkowanego nie stanowi zbyt produktywnego (pod względem dostarczania żywności dla człowieka) systemu. Jednak jeśli wykorzystamy w trakcie projektowania ogrodu zasady wielopoziomowości (tak jak w lesie), a zamiast drzew i krzewów typowo leśnych wykorzystamy produktywne gatunki sadownicze to możemy osiągnąć niesamowite rezultaty.

Z jakich warstw zatem może składać się nasz leśny ogród. Może składać się aż z 7 poziomów!

1. Wysokie drzewa, korony drzew
2. Niskie drzewa i wysokie krzewy
3. Niższe krzewy, zwykle cieniolubne
4. Zioła i rośliny zielne
5. Niskie rośliny okrywowe
6. Pnącza
7. Warstwa korzeni

Jakie są korzyści z leśnego ogrodu?
-Jest to ogród wymagający dużo mniejszego nakładu pracy w porównaniu z ogrodem opartym o uprawę roślin jednorocznych
-Jest to ogród, który sam się nawozi, sam kontroluje populacje szkodników
-Duża różnorodność gatunkowa zapewnia dobre plony, nawet w latach z gorszą pogodą (gorsza pogoda dla jednej rośliny to lepsza dla innej).
-Produkcja żywności metodami ekologicznymi nie stanowi problemu.
-Leśne ogrody są przyjazne dla środowiska. Bioróżnorodność może być wyższa niż w naturalnym lesie.
-Z czasem zwiększa żyzność gleby.
-Leśny ogród można (po odpowiednich przygotowaniach) założyć nawet na ubogich glebach, mimo to w ciągu kilku lat może być bardzo produktywny.

W naszym klimacie, naturalną tendencją każdego ekosystemu (pole, czy grządka warzywna to również ekosystem)jest dążenie tego ekosystemu by zmienić się w las. Proces ten zwie się sukcesją, a ekosystem końcowy klimaksem. Sukcesja jest to oczywiście proces powolny i stopniowy, jednak nieubłagany. Etapy sukcesji przy założeniu, że punktem wyjścia jest naga skała (nawet gleby jeszcze nie ma, gdyż powstawanie gleby jest jednym z etapów sukcesji):

1. Goła skała - czynniki fizyczne (np. zamarzanie i rozmarzanie wody, erozja wodna, promieniowania UV) powodują wietrzenie skały macierzystej
2. Pojawiają się bakterie i grzyby, które przyspieszają wietrzenie skały poprzez wydzielanie różnorodnych enzymów
3. Pojawiają się porosty - przyspiesza to wietrzenie gleby, powoli zaczyna być akumulowana materia organiczna
4. Pojawiają się mchy, dalsza akumulacja materii organicznej
5. Na tym etapie (dzięki powstałej wcześnie małej ilości gleby) zaczynają pojawiać się jednoroczne trawy i rośliny zielne
6. Pojawiają się wieloletnie rośliny trawy i rośliny zielne
7. Pojawiają się krzewy
8. Pojawiają się drzewa pionierskie(drzewa pionierskie są zazwyczaj światłożądne (nie potrafią żyć w cieniu)
9. Drzewa pionierskie zacieniają dno lasu, więc ich nasiona nie kiełkują na dnie lasu, pojawiają się klimaksowe drzewa cienioznośne.
10. Na tym etapie ekosystem osiągnął dojrzałość, pojawia się zróżnicowane runo i podszyt. Ekosystem może trwać w nieskończoność, przy bardzo małych zmianach i jednocześnie jest bardzo odporny na czynniki zewnętrzne.


W naszym kraju ekosystemem klimaksowym jest różnego rodzaju las (zależy to głównie od rodzaju gleby, stosunków wodnych, roślin oraz temperatury).

Co się z tym wiąże na im wcześniejszym etapie sukcesji nasz ekosystem się znajduje w porównaniu do ekosystemu klimaksowego, tym więcej energii potrzeba na jego utrzymanie.

Dla porównania przeciętna grządka z warzywami znajduje się na etapie 5, leśny ogród w klimacie umiarkowanym jest na etapie 8. powoli wchodzącym w 9.

Gdyby przeciętną grządkę z warzywami zostawić na kilka tygodni w trakcie sezonu wegetacyjnego (bez pielenia, podlewania itd.) prawdopodobnie nie dałoby się uzyskać jakichkolwiek plonów. Istnieją natomiast leśne ogrody do których powrócono po 7 latach tzw. "nic nie robienia" (w danym miejscu nie było ludzi przez 7 lat) i były produktywne. Oczywiście, nie aż tak, jak gdyby trochę poprzycinano drzewka i krzewy owocowe.

Może zatem stworzenie Raju na Ziemi jest możliwe?
Więcej informacji nt. lesnych ogrodów i permakultury można znaleść na stronie pod tym linkiem

Podobał Ci się ten artykuł? Oceń na TAK lub NIE.    Głosuj na tak   3   Głosuj na nie

Ksztalt i faktura ogrodu-"umebluj" swoj ogrod

Kształt i faktura ogrodu – "umebluj" swój ogród

Jaspis 04.08.2011, czytano 535 razy, pobrano kod HTML 13 razy, komentarzy 0.
Zróżnicowanie kształtów roślin wprowadza do ogrodu określony nastrój: wierzba płacząca posadzona nad brzegiem zbiornika wodnego tworzy atmosferę romantyczności i spokoju, podczas gdy pionowe łodygi traw ozdobnych tworzą klimat niekiedy majestatyczny, trzymając niejako w ryzach panujący w ogrodzie potencjalny chaos.
Każdy gatunek ma odrębny, charakterystyczny pokrój, który można przyrównać do prostych brył geometrycznych, tak więc projektowanie ogrodów można porównać do rozmaitych elementów, które odpowiednio rozmieszcza się np. meblując pokój. Zestawiając poszczególne "składniki" roślinne kontrastowo lub harmonijnie, projektant tworzy pewną całość.
Ogród podlega jednak nieustannym zmianom, zmieniają się barwy liści, zmieniają się także formy roślin.
Można powiedzieć, że "tworzywem", które jest stosunkowo niezmienne co do kształtu i barwy są zimozielone krzewy i drzewa. Inne rośliny przekształcają się chociażby pod wpływem pór roku. Najmniej trwałe są rośliny jednoroczne, w których najbardziej dekoracyjną częścią jest zazwyczaj kwiat.
R. zimozielone >> drzewa i krzewy zrzucające liście >> byliny >> R. jednoroczne
Schemat przedstawiający trwałość barw i kształtów roślin
począwszy od najbardziej do najmniej trwałych.
Rozmiary i formy roślin są niewiarygodnie zróżnicowane: od niebosiężnych leśnych drzew, do płożących się po ziemi podkrzewów, jak barwinek. Formy roślinne mogą być wertykalne (ich funkcja ma na celu przyciągnięcie wzroku obserwatora) lub bardziej lub mniej horyzontalne (jak na przykład, tworząca zwarty kobierzec golteria pełzająca.
Zróżnicowanie kształtów roślin wprowadza do ogrodu określony nastrój: wierzba płacząca posadzona nad brzegiem zbiornika wodnego tworzy atmosferę romantyczności i spokoju, podczas gdy pionowe łodygi traw ozdobnych tworzą klimat niekiedy majestatyczny, trzymając niejako w ryzach panujący w ogrodzie potencjalny chaos.
projekt-ogrodu
Podczas gdy kształty roślin postrzega się niejako jako budulec ogrodu, faktura roślin wiąże się z jego powierzchnią. Ten czynnik kompozycyjny wpływa nie tylko na wygląd ogrodu, ale potęgując doznania estetyczne, działa także na zmysł dotyku.
Przechadzając się po ogrodzie, można docenić, jak wielkie znaczenie ma faktura: podświadomie dociera do nas wiele dodatkowych bodźców – miękka włochatość traw, delikatność pokrytych kutnerem szarych liści, czyśćca, szorstkość chropowatej kory drzew, kojąca miękkość chłodnej murawy pod stopami.
Faktura niekiedy wpływa także na barwę roślin. Pełniący funkcję ochronną kutner silnie rozprasza światło, dlatego części roślin pokryte kutnerem są matowe, często przybierają srebrzyste lub szare zabarwienie.
szare zabarwienie
Rośliny mogą służyć również tworzeniu rzeźbiarskich form w ogrodzie. Ponieważ ciemnozielone, matowe igły cisu, tworzą efekt zagęszczenia, gatunek ten często używany na żywopłoty (szczególnie w miejscach zacienionych), natomiast gładkie liście ostrokrzewu w słońcu odbijają światło tak, że zdają się migotać. Dobrze więc wyglądają sadzone na tle ciemnych drzew iglastych lub w kompozycjach z innymi roślinami przybierającymi ogniste barwy przed zimą.
drzewa iglaste
Powierzchnie odbijają światło w zależności od ich faktury, tak więc kolor rośliny (a ściśle – jej części) zależy od ilości promieni, które zostały wchłonięte bądź odbite od powierzchni: powierzchnie porowate odbijają światło w różnych kierunkach i w sposób bardziej rozproszony, podczas gdy powierzchnie gładkie odbijają promienie w linii prostej do obserwatora.
Przechadzając się po ogrodzie po deszczu mamy wrażenie, że kolory są bardziej nasycone, ponieważ mokre powierzchnie odbijają światło najintensywniej.
Projektując swój ogród pamiętaj o tych kilku zasadach by Twój ogród stał się oazą spokoju i zachwycał wyglądem.

Podobał Ci się ten artykuł? Oceń na TAK lub NIE.    Głosuj na tak   2   Głosuj na nie



Liczba komentahttp/mojcudownyogrodmisiu99.blogspot.com

czwartek, 12 lipca 2012

Szachownica cesarska- kwiat cebulowy dla dzialkowcow

Szachownica cesarska - kwiat cebulowy dla działkowców

Rafał Okułowicz 12.07.2012, czytano 15 razy, pobrano kod HTML 0 razy, komentarzy 0.
Korona cesarska to roślina cebulowa o pięknych kwiatostanach, idealna do uprawy amatorskiej na działkach i w ogrodach przydomowych. Dlaczego tak twierdzę? Oto jej liczne zalety.
Korona cesarska zaliczana jest do rodzaju szachownica (Fritillaria) i jest najchętniej uprawianą rośliną z tego rodzaju. Ta roślina cebulowa posiada liczne walory predysponujące ją do posadzenia w ogrodzie. Po pierwsze może stanowić doskonałą ozdobę naszego ogrodu. Jest dość wysoka (osiąga wysokość ponad 1 m), a na górze jej sztywnej, dumnie wspinającej się ku górze łodygi znajduje się wspaniały kwiatostan, złożony z 6-8 kielichowatych kwiatów opadających ku dołowi, znad których wyrasta pióropusz zielonych liści, przypominających koronę. Stąd właśnie, stosowane zamiennie nazwy korona cesarska lub szachownica cesarska. Dzięki swoim walorom ozdobnym, sprawdza się zarówno jako soliter na trawniku, jak i w zestawieniu z innymi kwiatami na rabacie.

Kwiat ten nie sprawia też większych problemów uprawowych. To kolejny atut szachownicy cesarskiej. Cebule sadzi się od końcówki sierpnia do połowy września na głębokości około 20 cm.
Miejsce uprawy powinno być słoneczne i zaciszne, a ziemia bogata w składniki pokarmowe i jednocześnie przepuszczalna. Zanim zacznie się zima, miejsce sadzenia warto wyściółkować warstwą izolacyjną z kory lub wysuszonych liści. Dodatkowo warto też rozłożyć gałązki świerkowe. To zabezpieczenie da nam pewność, że posadzone rośliny bez trudu zniosą zimowe chłody.

Wiosną zimową osłonę zdejmujemy i rozpoczynamy podlewanie. Warto też zasilić nawozem. Może być to nawóz wieloskładnikowy dla kwiatów rabatowych.

Kwiaty będą zdobić roślinę od kwietnia do maja. Z początkiem lata części nadziemne rośliny zasychają. Wówczas ograniczamy podlewanie. Od tej pory nie musimy dbać aby gleba była wilgotna - roślina przechodzi w okres spoczynku. Kolejna dobra wiadomość - nie musimy rośliny wykopywać. Ten gatunek wręcz nie lubi przesadzania. Dla ogrodnika amatora to mniej pracy. Ewentualne wykopywanie przeprowadza się co 3 do 4 lata aby rozmnożyć cebule przez podział. Uprawa jest zatem mniej skomplikowana niż w przypadku wielu innych gatunków roślin cebulowych, które trzeba wykopywać co roku.
Jak gdyby tego było mało, szachownica cesarska, poza walorami ozdobnymi i dość łatwą uprawą, pomoże nam też odstraszyć uciążliwe zające oraz gryzonie, m.in. nornice.

Mam nadzieję, że udało mi się przekonać Was do posadzenia na ogrodowych rabatach tej pełnej zalet rośliny cebulowej.

Podobał Ci się ten artykuł? Oceń na TAK lub NIE.    Głosuj na tak   0

sobota, 7 lipca 2012

Tworzenie ogrodu kwietnego krok po kroku

Tworzenie ogrodu kwietnego krok po kroku

Stanislaw Nawiadzki 25.03.2011, czytano 631 razy, pobrano kod HTML 12 razy, komentarzy 0.
Pomimo, że moda na styl i materiały ogrodowe zmienia się, to zanim posadzi się rośliny, zawsze trzeba stworzyć szkielet ogrodu. W ten sposób poniesiemy tylko niezbędne koszty założenia ogrodu.
Na wstępie zacznijmy od oczyszczenia i uprzątnięcia terenu. Na tym etapie pozostawmy jak najwięcej drzew i krzewów. Zanim podejmiemy większe prace zabezpieczmy drzewa przed uszkodzeniem np. poprzez obłożenie konstrukcją wykonaną z desek albo okrycie pni płótnem lub folią.
Teraz możemy wykonać roboty ziemne-wykopy pod drenaż i instalacje wodne i elektryczne.
Wyrównujemy lub kształtujemy teren i przechodzimy do wyznaczania ścieżek i innych trwałych elementów. Zadbajmy o to, żeby ścieżki były wygodne i praktyczne. Główne powinny posiadać szerokość co najmniej 1,5 m, aby mogły swobodnie maszerować obok siebie dwie osoby. Inne ścieżki powinny posiadać szerokość umożliwiającą pchanie taczki. Pomiędzy rabatami wystarczą ścieżki o szerokości 0,5 m. Ścieżkę z której będziemy często korzystać należy ułożyć na podbudowie lub fundamencie. Wykopujemy ziemię na taką głębokość, żeby zmieścić 10-20 cm podsypki (tłuczeń wymieszany ze żwirem), 5 cm piasku i materiał powierzchniowy. Ubijamy glebę i podsypkę, wyrównujemy piasek i układamy np. bruk lub inną nawierzchnię. Na ścieżkach mniej uczęszczanych warstwa piasku powinna być cieńsza, jednak umożliwiająca umocowanie w niej płyty lub bruku. Jeżeli zbudowaliśmy ścieżkę z kory lub żwiru, ułóżmy półprzepuszczalną membranę pod podsypką uniemożliwiającą porastanie chwastów.
Teraz kolej na altanę, pergolę, ogrodzenia i meble ogrodowe. Jeżeli budulcem jest drewno i zależy nam na ochronie środowiska nie zabezpieczajmy go barwnikami-są one toksyczne. Zabezpieczyć drewniane konstrukcje ogrodowe możemy poprzez ustawienie ich na drewnianych słupkach lub zaostrzonych metalowych osłonach wbitych w grunt.
Jeżeli podczas prac budowlanych wierzchnia, próchniczna warstwa gleby została zdarta, należy ją uzupełnić w taki sposób, aby uzyskać warstwę grubości 20 cm pod trawnik, 40 cm pod byliny i 60 cm pod krzewy.
Po wykonaniu tych czynności możemy już sadzić rośliny. Zacznijmy sadzenie wiosną. W pierwszej kolejności wysadzamy rośliny najbardziej trwałe, które stworzą ramy kompozycyjne; drzewa, rośliny żywopłotowe i rabatowe, a także okrywowe. Wybierzmy rośliny bujnie rosnące z uwzględnieniem typu gleby, warunków siedliskowych-słońca, cienia, wilgotnego lub suchego podłoża.
Zaoszczędzimy czas sadząc krzewy i trawy, które nie wymagają dużo pielęgnacji, a są równie piękne jak bardziej wymagające byliny czy rośliny jednoroczne. Posadźmy szybko rosnące byliny (aster, ostróżka, bodziszek, lawenda, rdest) oraz najbujniejsze rośliny okrywowe (żagwin, jasnota, barwinek), które szybko zasłonią ziemię. Od pierwszego roku wysiewajmy szybko rosnące rośliny jednoroczne (rudbekia, nemezja, nasturcja, kosmos, mak), które wypełnią luki między krzewami i bylinami.

Na koniec kładziemy lub wysiewamy trawnik. Nie zniszczymy wtedy nowej powierzchni, chodząc i jeżdżąc po niej taczką.
http:/www.ogrod-kwietny.blogspot.com

Podobał Ci się ten artykuł? Oceń na TAK lub NIE.    Głosuj na tak   2  http/mojcudownyogrodmisiu99.blogspot.com

Zielen dla mieszczucha

Zieleń dla mieszczucha

Li Li 06.07.2012, czytano 23 razy, pobrano kod HTML 1 razy, komentarzy 0.
Architektura krajobrazu jest obecnie jednym z modniejszych kierunków studiów. I nie bez powodu. Zaczynamy kłaść bowiem coraz większy nacisk na wygląd naszego otoczenia oraz dostępność terenów zielonych, tak by zbilansować miejskie morze betonu odpowiednio dużymi i przyjaznymi miejscami wypoczynku na łonie natury.
Współczesna urbanistyka kadzie bowiem większy nacisk na komfort życia. Gęstość zaludnienia w miastach oraz wielość blokowisk rekompensowana być musi terenami, które pozwalają swobodnie wypocząć.
Coraz częściej więc powstają miejskie wyspy zieleni. Są to nie tylko parki i skwery, ale również miejskie ogrody, którymi zarządza miasto wraz ze specjalistami. Zakładanie ogrodów wiąże się bowiem z posiadaniem odpowiedniej wiedzy i umiejętności. I nie chodzi jedynie o odpowiednie rozplanowanie przestrzeni, ale również dobranie roślin do otoczenia oraz rodzaju gleby. Miejskie tereny zielone musza być również bezpieczne. Dlatego planując wykorzystanie takich rozwiązań jak fontanny czy altany, należy wziąć pod uwagę ich umiejscowienie, widoczność oraz zabezpieczenia.
Projektowanie ogrodów oprócz roślinności musi również uwzględniać czynnik ludzki – przestrzenie te tworzone są przecież dla ludzi. Chodzi oczywiście o bezpieczeństwo. Choć coraz mniej spotykamy się z tym, że parki i skwery wykorzystywane są głównie przez podejrzane towarzystwo, należy nadal uważać. Tu również duża rola projektantów, którzy powinni uwzględnić odpowiednie doświetlenie tych miejsc. Niektóre miasta wprowadzają w miejscach, które wieczorami stają się odosobnione i ciemne, monitoring. Niemniej jednak należy liczyć się z tym, że miejsca te zazwyczaj są wykorzystywane w godzinach wieczornych jako miejsca, gdzie pije się alkohol, lub uskutecznia inne, niedozwolone publicznie zachowania.
Wiele parków i ogrodów miejskich jest zamykana o określonej godzinie, jednak z praktycznego punktu widzenia nie jest to dobre rozwiązane. Parki są często traktami, którymi porusza się wiele osób bez konieczności nadkładania drogi. Ogranicza jednak wandalizm i to główna przyczyna, dla której ogranicza się dostęp do tych miejsc w godzinach nocnych.

Podobał Ci się ten artykuł? Oceń na TAK lub NIE.    Głosuj na tak   0   Głosuj na nie

czwartek, 5 lipca 2012

Pielegnacja ogrodu

Pielęgnacja ogrodu

SLAVO 02.07.2012, czytano 26 razy, pobrano kod HTML 1 razy, komentarzy 0.
Po okresie zimowym trawa w naszym ogrodzie rzadko wygląda tak, jakbyśmy tego chcieli. Minusowe temperatury, zalegający śnieg potrafią wyrządzić niemałe szkody, które mają wpływ na jego estetykę. Nie należy załamywać rąk, tylko przygotować plan działania i systematycznie realizować go - krok po kroku.
1. Usuwamy starą trawę
Należy zacząć od pozbycia się starej, pożółkłej, zalegającej trawy. Jest jej z pewnością sporo. Utrudnia ona rozwój młodych liści, a także wnikanie wody do gleby. Taką murawę trzeba odpowiednio „wyczesać”. Można to zrobić zwykłymi grabiami. Jeśli jednak trawnik jest duży, najlepszym rozwiązaniem będzie użycie weltykulatora– urządzenia, które skutecznie usuwa stare źdźbła. Zaoszczędzimy przez to dużo czasu i wysiłku.
2. "Natleniamy" glebę
Kiedy darń i korzenie traw tworzą zbitą warstwę, należy zastosować specjalny zabieg, który nazywamy aeracją lub napowietrzaniem. Można posłużyć się zwykłymi widłami, nakłuwając trawnik na głębokość ok. 9 cm lub użyć aeratora, czyli walca z bolcami. Po wykonaniu tej czynności do korzeni dostarczana jest większa ilość tlenu i łatwiej chłoną wodę, przez co nawożenie jest bardziej efektywne.
4. Regularnie kosimy
Koszenie to nie tylko kwestia zewnętrznego wyglądu trawnika. Czynność ta sprawia, że trawa robi się gęstsza - tworząc jednocześnie zwarty, równy dywan. Pamiętajmy, aby unikać zbyt krótkiego strzyżenia, tzn. poniżej 2,5 cm. Prowadzi to do osłabiania się źdźbeł trawy, skutkiem czego pomiędzy nimi kiełkują chwasty. Pierwsze koszenie wykonujemy w kwietniu lub początkiem maja, uzależnione jest to od pogody. Następnie powtarzamy koszenie co 7-10 dni do końca sezonu. Nóż kosiarki powinien być dobrze naostrzony, tak aby nie szarpał źdźbeł. Jeśli nasze urządzenie posiada opcję mielenia trawy, resztki możemy zostawić na murawie. Po pewnym czasie rozłożą się i użyźnią trawę.
5. Podlewamy i odpowiednio nawozimy
Aby trawa rosła prawidłowo, trzeba ją regularnie nawadniać. Pozostawienie murawy przez dłuższy czas bez wody skutkuje jej żółknięciem, a nawet zasychaniem. Oczywiście trawa wymaga też regularnego nawożenia. Robimy to wczesną wiosną, jak tylko się zazieleni. Jeśli kupiliśmy nawozy standardowe, rozsypujemy je z częstotliwością zalecaną przez producenta. Najbardziej równomierne działanie mają nawozy o przedłużonym działaniu. Ich największą zaletą jest to, że nie ulegają wypłukaniu z podłoża do głębszych warstw gleby. Odżywki przewidziane na 6 miesięcy stosujemy wyłącznie raz w roku na wiosnę. Warto pamiętać, że granulki najlepiej rozsypywać po deszczu, na skoszoną wcześniej murawę.
6. Pozbywamy się niechcianych chwastów
Gęsta trawa ogranicza rozwój chwastów, z tego powodu skuteczne w walce z chwastami jest częste koszenie. Jednak, gdy tylko się pojawią należy je wyrwać, zanim zakwitną i wydadzą nasiona, tak aby nie zdążyły opanować większego terytorium. Można zaopatrzyć się w wyrwichwast – urządzenie usuwające rośliny wraz z korzeniami. Miejscowo warto też opryskiwać chwasty preparatem niszczącym rośliny, które bez problemu można dostać w każdym sklepie ogrodniczym.
7. Odganiamy krety
Kopce to prawdziwa udręka wszystkich ogrodników. Kretowiska szpecą trawnik i utrudniają koszenie. Najpierw naprawiamy szkody, czyli równomiernie rozgrabiamy wygrzebaną ziemię, a następnie przystępujemy do „wyproszenia” kretów z ogrodu. Sprawdzonym sposobem jest zastosowanie elektronicznego odstraszacza, który emituje do gleby niskie dźwięki. Pod ich wpływem krety wycofują się poza granice naszego ogrodu. Odstraszacz najpierw instalujemy bliżej domu i stopniowo, dzień po dniu przestawiamy go na trawniku w kierunku ogrodzenia. W ten sposób pozbędziemy się kretów w humanitarny sposób.
Sklep ze sprzętem ogrodniczym - TV PRODUCTS

Podobał Ci się ten artykuł? Oceń na TAK lub NIE.    Głosuj na tak   0   Głosuj na niehttp/mojcudownyogrodmisiu99.blogspot.com

Funkia-ozdoba cienistych rabat

Funkia - ozdoba cienistych rabat

ogrodnik 04.07.2012, czytano 13 razy, pobrano kod HTML 2 razy, komentarzy 0.
       W jednym z moich artykułów opisałem paprocie, jako idealne rośliny do cienistych zakątków. Kontynuując ten temat, chciałbym dzisiaj polecić funkie – wspaniałe byliny  kochające cień.
       Funkie to okazałe byliny dochodzące nawet do 1,5m średnicy. Zdobią przede wszystkim ich wspaniałe liście, a w okresie od czerwca do sierpnia urzekające, delikatne, białe lub fioletowe, drobne kwiaty.
       Istnieje wiele gatunków funkii o różnym ubarwieniu liści. Ogólnie można powiedzieć, że są to różne połączenia zieleni, bieli, żółtego i niebieskiego. Liście mogą być jednolite, mieć obrzeże innego koloru lub inny pas biegnący przez środek liścia. Również kształty liści nieci różnią się od siebie. Mogą być podłużne i dość wąskie lub krótsze i szersze.  Wysokość roślin wacha się w granicach 20-120cm.
       Są to rośliny łatwe w uprawie, mało wymagające i odporne na choroby. Nie lubią jedynie słońca. W miejscach zbyt nasłonecznionych ich liście ulegają jakby poparzeniu. Jeśli tak się zdarzy wystarczy poczekać do następnej wiosny i przesadzić roślinkę w miejsce bardziej zacienione.
       Lubi gleby lekkie, humusowe i wilgotne. Jeśli podłoże jest suche należy pamiętać o regularnym podlewaniu i wszystko będzie w porządku. Funkia odwdzięczy się swoim pięknem.
       Aby uzyskać wspaniały efekt funkie można sadzić  w grupach złożonych z różnych odmian kolorystycznych lub połączyć z innymi roślinami cieniolubnymi np. z paprociami. Są idealne do obsadzania miejsc pod drzewami, w których na ogół nic nie chce rosnąć (często nawet trawa). Funkie sprawią, że dotąd puste i smutne miejsce stanie się jaśniejsze, efektowne i zacznie przyciągać wzrok swym urokiem.
       Funkie sadzimy jesienią lub wiosną w ziemi wymieszanej z niewielką ilością torfu. Po dwóch-trzech latach można już otrzymać z nich nowe rośliny. Wiosną wykopujemy bryłę i dzielimy na mniejsze części. Sadzimy je w nowych miejscach i już mamy większą hodowlę naszych ulubionych roślinek! Jeśli pozwolimy im rosnąć dłużej w jednym miejscu na ogół osiągną imponujące rozmiary.

       UWAGA! Jeśli będziecie szukać sadzonek, pamiętajcie, że łacińska nazwa funkii to Hosta i jest dość powszechnie używana.

Podobał Ci się ten artykuł? Oceń na TAK lub NIE.    Głosuj na tak   0   Głosuj na nie

Ogrod atrakcyjny dla dzieci

Ogród atrakcyjny dla dzieci

SLAVO 05.07.2012, czytano 15 razy, pobrano kod HTML 0 razy, komentarzy 0.
Jak prawidłowo zagospodarować ogród tak, aby był atrakcyjny również dla najmłodszych? Poniższy artykuł może pomóc w zaplanowaniu mini placu zabaw, który nasze pociechy będą chętnie odwiedzać


Wszystkie małe dzieci rozpiera energia. Muszą ją gdzieś uwolnić, często robią to w domu lub ogrodzie. Zazwyczaj kończy się to rozbitym wazonami, uszkodzonymi meblami, połamanymi kwiatkami czy zdeptanymi grządkami, co niewątpliwie powoduje naszą irytację. Chcąc temu zapobiec, wystarczy odpowiednio zagospodarować ogród, tak aby był on bezpieczny i atrakcyjny również dla dzieci.
Idealnym rozwiązaniem jest stworzenie z przydomowego ogródka mini placu zabaw. Im jest on położony dalej od ulicy, tym lepiej. Warto mieć również okno lub taras skierowany na ogród, pozwoli nam to kontrolować to, co dzieje się na zewnątrz.
Stworzony przez nas plac zabaw powinien posiadać takie miejsca, w których nasze pociechy mogą się schować przed słońcem. Wypoczynek w cieniu jest tym, czego z pewnością będą potrzebować po zabawie.
Wszystkie urządzenia typu karuzele, huśtawki czy piaskownice powinny być dostosowane do wielkości ogrodu. Nie mogą znajdywać zbyt blisko siebie, gdyż dzieci potrzebują przestrzeni do biegania i skakania.
Należy pozbyć się twardych, ostrych przedmiotów, które mogą zranić „szalejące” po ogrodzie pociechy. Pamiętajmy, aby urządzenie do zabawy nie było wyższe niż 2,5 metra. A wszystkie przekraczające 1 metr powinny mieć poręcze lub balustrady.
Co może znaleźć się na wyposażeniu domowego placu zabaw?
Piaskownica – daje wiele możliwości zabawy.
Drewniany domek – marzenie każdego małego dzieciaka.
Karuzela – zapewni dzieciom doskonałą zabawę.
Huśtawka – praktycznie niezbędna w ogrodzie.
Ślizgawka wodna – gwarantuje super zabawę, jednocześnie pozwala ochłodzić się w upalne dni.
Sklep z artykułami dla dzieci TVPRODUCTS

Podobał Ci się ten artykuł? Oceń na TAK lub NIE.    Głosuj na tak   1   Głosuj na nie

wtorek, 3 lipca 2012

Ciecie roz wiosna

Cięcie róż wiosną.

Wanda Frasiak 05.03.2012, czytano 267 razy, pobrano kod HTML 3 razy, komentarzy 1.
Po długotrwałej zimie prace w ogrodzie są prawdziwą przyjemnością. Z niecierpliwością odkrywamy kopczyki ziemne z krzewów róż, aby sprawdzić, czy nie ucierpiały od niskiej temperatury i chorób. Do prac wiosennych przystępujemy zazwyczaj na początku kwietnia upewniając się, że nie występują już silniejsze przymrozki.
Podstawowym zabiegiem wiosennym jest przycinanie krzewów. Cięciem usuwamy u rośliny pędy uszkodzone i nieproduktywne, a pozostawiamy kilka pędów dobrej jakości jako „fundament” krzewu. Róże nie cięte są obfite w liście, a poplątane, cienkie pędy mają drobne i źle wykształcone kwiaty. Inaczej przycina się krzewy stare, rosnące na jednym miejscu, a inaczej krzewy posadzone jesienią. Przycinanie pędów wykonujemy w okresie spoczynku roślin przed ruszeniem pąków liściowych, ale już po ich nabrzmieniu i wybarwieniu się.
Pędy większości odmian róż przemarzają w temperaturze poniżej –15stopni C. Przemarznięte pędy należy ciąć w miejscu gdzie tkanka jest zdrowa, nad oczkiem 1 cm poniżej miejsca przemarznięcia. Na przemarznięte pędy róż młodych przycina się nisko, zostawiając 2-3 oczka na pędzie. U starszych krzewów usuwamy pędy mocno zdrewniałe oraz chore, cienkie i uszkodzone wycinając je u podstawy w miejscu wyrastania podkładki.
Jeśli zima jest łagodna, stosujemy trzy sposoby cięcia na uszkodzonych przez mróz pędów róż wielo i wielokwiatowych: silne – do wysokości ok. 20 cm nad ziemią, umiarkowane – do wysokości 40 – 50 cm, minimalne – korekcyjnie. Pierwszym sposobem wykonuje się cięcie tylko na bardzo żywotnych, dobrze rozbudowanych i ukorzenionych krzewach, pozostawiając 3-4 pędy zdrowe pędy. Ten sposób może być wykorzystywany w uprawie wielokwiatowych odmian róż uprawianych na kwiaty cięte. Cięcie umiarkowane stosujemy w przypadku róż wielokwiatowych. Cięcie pozwala na rozbudowanie krzewu i na zostawienie znacznej liczby pędów. Minimalne skracanie pędów wykonuje się na wysokich krzewach silnie rosnących odmian róż parkowych i dzikich gatunków, a także na krzewach odmian płożących i miniaturowych. Róże pnące nakryte matami ze słomy odkrywa się z nastaniem słonecznej pogody, aby nie zaczęły rosnąć pod przykryciem. Przywiązujemy je ponownie do podpór i oczyszczamy ze zbędnych pędów oraz kształtuje zgodnie z potrzebami. Kilkuletnie krzewy pnących róż prześwietlamy, co 3-5 lat. Różom parkowym nadajemy odpowiedni kształt poprzez cięcie, zredukowaniu wzrostu lub prześwietleniu krzewu. Róże pienne (w kształcie drzewka) wymagają najwięcej troski. Cięcie tych róż odbywa się na takich samych zasadach jak wielokwiatowych, ale wyjątkową uwagę należy zwrócić na utrzymanie kulistego kształtu korony. Już od wczesnej wiosny usuwa się też pozostawione ubiegłoroczne odrosty z korzeni i pnia podkładki.
Po zakończeniu cięcia miejsca cięcia i zranienia smarujemy emulsją z dodatkiem środków grzybobójczych.

Podobał Ci się ten artykuł? Oceń na TAK lub NIE.    Głosuj na tak   1   Głosuj na nie

Dodaj do: