Popularne posty

czwartek, 18 kwietnia 2013

Zywe kamienie (Lithops).Niezwykle rosliny doniczkowe



Żywe kamienie (Lithops). Niezwykłe rośliny doniczkowe

Autor: Jagoda

Aktualizacja: 16.04.2013


Kategoria: Dom i Ogród / Ogród


Artykuł
  • 0 głosów dodatnich
  • 0 głosów ujemnych
  • 20 razy czytane
  • 2 przedrukowany
  • 0 Polemik/Poparć Odpowiadanie na artykuł
  • Licencja: CC Zezwala się na kopiowanie, dystrybucję, wyświetlanie i użytkowanie dzieła i wszelkich jego pochodnych pod warunkiem umieszczenia informacji o twórcy.
Dostęp bezpłatny Dostęp do treści jest bezpłatny.<br/> Inne pola eksploatacji mogą być zastrzeżone sprawdź <b>licencję</b>, żeby dowiedzieć się więcej
Żywe kamienie (Lithops). Niezwykłe rośliny doniczkowe
Każdy z nas chciałby mieć w domu coś wyjątkowego, coś czego może pozazdrościć sąsiadka, teściowa czy koleżanka z pracy. Ciekawym rozwiązaniem tego problemu mogą okazać się żywe kamienie, potocznie nazywane kamieniami szczęścia. Uprawiane w doniczkach stanowią urozmaicenie naszego parapetu.




Naturalnym środowiskiem występowania tych niezwykłych sukulentów jest Południowa Afryka, czyli klimat ciepły, suchy i piaszczysty. Żeby w domu wyrosły nam w doniczkach takie okazy, musimy zapewnić im zbliżone warunki do ich naturalnego środowiska.

Żywe kamienie mają grube, mięsiste liście, które są zrośnięte ze sobą, przez co do złudzenia przypominają kamienie. Gdyby można było uprawiać je w ogródku, np. w skalniaku, to ciężko by je było znaleźć między kamieniami :) Z zewnątrz pokryte mogą być ozdobnymi kropkami, plamkami, paskami lub smugami. Kwitną na biało, żółto, pomarańczowo a także są odmiany o fioletowych kwiatkach.

Warte kupienia są odmiany o kwiatach białych: kamyk solniszowy, kamyk piękny czy marmurkowy, oraz o kwiatach żółtych: kamyk orański, barwny lub kamyk fordański.zywykamien

Żywe kamienie nie zakwitną od razu... na efekt czekać musimy 3 lata. Jednak jak już zakwitną, to stanowią niezwykłą ozdobę doniczki, na którą warto poczekać.

Pielęgnacja i uprawa nie jest skomplikowana. Nasiona sieje się wiosną lub wczesnym latem do doniczek lub skrzynek wypełnionych gliniastym piaskiem lub żwirem (substratem do kaktusów), w odstępach 1 centymetra i ustawia się je w słonecznym miejscu (południowy pokój). Bardzo ważne jest podlewanie tych sukulentów, ponieważ ich przeżycie i otrzymanie kwiatów zależy od rozsądnego nawadniania. Mało podlewa się je od marca do kwietnia oraz od października do listopada. Podlewanie zwiększa się, ale nie tak, żeby utopić rośliny, od połowy maja do końca września – wtedy żywe kamienie kwitną. Bardzo ważna jest tez temperatura – dobrze rosną w temp. do 25ºC, a kiedy przechodzą okres spoczynku, powinniśmy zapewnić im temp.12-15ºC. Stale wymagają jasnego światła. Zimą, kiedy są w stanie spoczynku, nie podlewamy ich, zaczynamy dopiero wtedy, kiedy pojawią się nowe liście, czyli w maju.

zywykamienKwiaty otwierają się zazwyczaj w godzinach popołudniowych. Taki żywy kamień jak kwitnie, to otwiera się i ukazuje się jeden błyszczący kwiat, który u niektórych gatunków może przypominać kwiat stokrotki. Nie są one imponujących rozmiarów, ponieważ kwiaty są średnicy 2-3 cm.

Kamienie szczęścia warte są uprawy w naszych domach. Stanowić mogą oryginalną ozdobę parapetu, biurka w pracy lub mogą stać się niezapomnianym prezentem.
Po więcej informacji o niezwykłych roślinach, a także wiele porad dla ogrodników-amatorów zapraszam na
www.ogrod-online.pl                   - znajdziesz nas też na Facebooku

Lista Tagów: żywe kamienie lithops


Domek narzedziowy do kazdego ogrodu


                <article>
                    <h2>Domek narzędziowy do każdego ogrodu </h2>
                    <div>
                        <p>Każdy, kto posiada własny ogr&oacute;d wie doskonale jak ważną rzeczą jest utrzymanie w nim porządku. Wiąże się to m. in. z koniecznością przechowywania sprzętu używanego przy pracach ogrodniczych w odpowiednim miejscu. Bardzo często w tej roli występuje garaż czy kom&oacute;rka, ale są także i inne rozwiązania &ndash; takie jak domki narzędziowe.</p><br/><p><strong>Najważniejszy jest porządek </strong></p>
<p>Domek narzędziowy to opcja posiadająca wiele zalet. Do rzadkości nie należą sytuacje, kiedy potrzebujemy jakiegoś narzędzia czy urządzenia, ale nagle okazuje się, że nie możemy go znaleźć. Dzięki domkom narzędziowym możemy uniknąć tego typu problem&oacute;w. To najważniejsza zaleta opisywanych tutaj element&oacute;w ogrodowej architektury. Nie bez znaczenia w tym momencie jest r&oacute;wnież fakt, że przechowanie sprzętu ogrodniczego w jednym miejscu znacząco ułatwia dbanie o niego. Wiadomo, że łopaty, grabie, motyki, kosiarki etc. trzeba utrzymywać w należytym stanie, aby mogły nam służyć przez długi czas. Poza tym jeśli kupimy odpowiednio duży domek narzędziowy, będziemy mieli gdzie trzymać w zimie meble ogrodowe &ndash; a wiele os&oacute;b ma z tym spory problem. W ostateczności pozostaje zawsze garaż czy piwnica, ale jak praktyka pokazuje, nie jest to najbardziej odpowiednie do tego miejsce.</p>
<p><strong>Tylko sprawdzeni sprzedawcy </strong></p>
<p>Domki narzędziowe posiada w swojej ofercie wielu sprzedawc&oacute;w. Wbrew pozorom bardzo istotne jest to w jakim sklepie dokonamy zakupu &ndash; nie wszystkie bowiem przywiązują należytą wagę do jakości oferowanego przez siebie asortymentu. Takich sprzedawc&oacute;w zdecydowanie powinniśmy unikać. Proponowane przez nich ceny mogą nam co prawda wydać się kuszące, niemniej jednak na dłuższą metę żadna to oszczędność. Potrzebny jest nam taki domek, z kt&oacute;rego korzystać będziemy przez długi czas i na kt&oacute;ry dostaniemy gwarancję. To zaś są nam w stanie zapewnić jedynie renomowani sprzedawcy. Dobry domek narzędziowy to nie tylko taki, kt&oacute;ry pod względem funkcjonalności i estetyki odpowiada naszym potrzebom i upodobaniom, ale też odznacza się wysoką jakością i jest całkowicie bezpieczny (co potwierdzają stosowne atesty i certyfikaty).</p><br/><span><a href="http://artelis.pl/sprawdz-legalnosc.html/serial:517053b9-b6e0-4113-98df-1d4c5bef4303" rel="no-follow">Przedrukowano z artelis.pl</a></span>
                    </div>
                    <div style="clear:both;"></div><br/>
                   
                    <br/>
                    <i>Szymon Machniewski2</i></article>