Popularne posty

wtorek, 31 stycznia 2012

Urocza Aksamitka

Urocza Aksamitka
M&J 24.05.2011, czytano 243 razy, pobrano kod HTML 8 razy, komentarzy 0.

Roślinę tą częściej można spotkać na skalniakach i trawnikach miejskich, niż w ogrodach przy domowych, ze względu na to, że nie wszyscy lubią jej, dość intensywny zapach.

Aksamitka zasługuje na uznanie, ze względu na to, że jest łatwa w uprawie i nie wymaga zbyt długiej i częstej pielęgnacji. W ostatnim czasie nawet wyhodowano odmianę bez zapachową dlatego już nic nie szkodzi na przeszkodzie na jej rozpowszechnianiu. Aksamitka ze względu na swoje intensywne barwy może tworzyć bardzo efektowne plamy.

W Polsce uprawiane są trzy odmiany tej rośliny: Pierwszą z nich jest aksamitka drobna. To roślina o małych pojedynczych kwiatach o pomarańczowych lub żółtych barwach, rosnące do wysokości 30 cm. Rośliny te często hoduje na obwódki i rabaty.

Kolejną odmianą jest aksamitka rozłożysta. Rośliny te najczęściej posiadają kwiaty o pojedynczych lub pełnych żółtopomarańczowych z purpurowo-brązową plamą u nasady płatków. Często też jest spotykana o kwiatach brązowych z żółtym brzegiem. W Polsce zazwyczaj występują odmiany karłowe, często wykorzystywane na obwódki i rabaty.

Ostatnią odmianą hodowaną w Polsce jest aksamitka wysoka. Roślina ta rośnie do wysokości 80 cm. Aksamitka wysoka najczęściej występuje o kwiatach pełnych pomarańczowych lub żółtych w różnych odcieniach. Kwiaty te przeznaczone są do tworzenia grup, a przede wszystkim wykorzystywane jako kwiat cięty. Roślina ta w wodzie utrzymuje się bardzo długo.

Wszystkie odmiany aksamitki w Polsce kwitną od lipca aż do późnej jesieni. Rośliny te można sadzić na wszystkich rodzajach gleb, w miejscach słonecznych, a nawet w półcieniu. Rośliny te bardzo dobrze znoszą upały i kilku dniowe susze, dzięki temu może spokojnie sadzić je w naszych ogrodach.

M&J http://www.infooogrodnictwie.blogspot.com/

poniedziałek, 30 stycznia 2012

Ogrodowa uprawa roslin ozdobnych w styczniu i lutym

Ogrodowa uprawa roślin ozdobnych w styczniu i lutym.
Wanda Frasiak 23.01.2012, czytano 29 razy, pobrano kod HTML 4 razy, komentarzy 0.

W styczniu i w lutym mało jest do zrobienia w ozdobnej części ogrodu. Więcej czasu w tym okresie poświęca się roślinom przechowywanym w pomieszczeniach.

W pierwszej połowie zimy zdarzają się okresy mroźne, ale bez śniegu. Takie okresy są szczególnie niebezpieczne dla wrażliwych roślin zimozielonych, jak wrzośce, berberysy oraz dla niektórych krzewów iglastych. W lutym trzeba sprawdzić stan ich okrycia i nieco zwiększyć warstwę słomy ochraniającą te rośliny przed przemarznięciem.

Przeglądamy rośliny mateczne, pelargonie. Przez okres zimy pelargonie powinny być przetrzymywane w pomieszczeniach widnych, o temperaturze 6-8 stopni C. Pelargonie nie zapadają w wyraźny stan spoczynku. Co jakiś czas sprawdzamy wilgotność ziemi, utrzymując ją na niskim poziomie. Należy także sprawdzać i usuwać części pędów z objawami chorobowymi.

Przeglądamy bulwy mieczyków, przetrzymywane w pomieszczeniu o temperaturze około 5 stopni C. Sprawdzamy czy pod suchymi, okrywającymi łuskami bulwa jest jędrna, czy nie występują na niej ciemne, wgłębione plamy i czy nie ma na nich śladów żerowania. W przypadku nieznacznego porażenia skutecznym sposobem ich zwalczania jest przesypywanie bulw naftaliną i szczelne opakowanie papierem na trzy tygodnie oraz przechowywanie w temperaturze 21-24 stopni C.

W lutym przenosimy do pomieszczeń o wyższej temperaturze skrzyneczki z cebulami roślin przygotowanych jesienią do pędzenia. Długość pędzenia okresu roślin cebulowatych zależy od gatunku i od odmiany i temperatury. Tulipany powinny zakwitnąć po 3-4 tygodniach, konwalie po 2 tygodniach, a krokusy po niecałych 2 tygodniach. Można wyhodować kwiaty na określony termin, co daje satysfakcję hodowcy i amatorowi.

W lutym rozpoczynamy siew roślin jednorocznych tzn. goździk, lobelia petunia, lwia paszcza oraz niektóre byliny.

Jeśli pogoda na to pozwala, w końcu lutego można rozpocząć cięcie krzewów ozdobnych, Wycinamy pędy starsze, które już kwitły w ubiegłych sezonach. Nie tniemy krzewów, które tworzą pąki kwiatowe już na jesieni np. forsycja, jaśminowiec – gatunki wcześnie kwitnące.

http://pasjeogrodow.blogspot.com/
Podobał Ci się ten artykuł? Oceń na TAK lub NIE. Głosuj na tak 0 Głosuj na nie

sobota, 28 stycznia 2012

Projektowanie ogrodu

Projektowanie ogrodu
Wiecznie Bazgrająca 25.01.2012, czytano 23 razy, pobrano kod HTML 2 razy, komentarzy 0.

Kilka słów o tym na co zwrócic uwagę przygotowując się do tworzenia koncepcji swojego ogrodu. Podział ogrodu na strefy, wynikające z przeznaczenia ogrodu i użytkowników.

Moda na domy jednorodzinne na obrzeżach miast trwa już od dłuższego czasu. Ludzie chcąc uciec od zgiełku miast, budują swoje ostoje z dala od zgiełku i zatłoczonych miejsc.

W związku z wielkim szałem na podmiejskie rezydencje nastała tendencja do tworzenia sobie swoistego rodzaju "schronień". Wraz z projektami domów zaczęły pojawiać się koncepcje tworzenia ogrodów... Ogrodów, które mają służyć nie tylko jako 'zapełniacz' przestrzeni działki, ale również powodować uczucie wyciszenia i oderwania od codzienności.

Zanim zaczniemy projektować ogród musimy mieć pewne dane wyjściowe. Przede wszystkim powinniśmy mieć mapę działki (najlepiej uwzględniającą okoliczną zabudowę). Znając wymiary działki oraz jej usytuowanie według stron świata, mamy podstawowe parametry do określenia kierunku w jakim projekt ten będzie zmierzał. Dodatkowym ważnym aspektem jest znajomość stopnia nasłonecznienia oraz ewentualnie występujących na terenie wiatrów, co w przyszłości spowoduje odpowiedni dobór roślin.

Zaczynając planowanie ogrodu należy określić jego przeznaczenie. Inaczej będzie wyglądał ogród rodziny z dziećmi, inaczej młodego małżeństwa a inaczej starszych ludzi. Dodatkowym i ważnym aspektem jest to, czy użytkownicy działki lubią sami pracować w ogrodzie, czy wolą tę pracę zlecić komuś, sami delektując się tylko pięknem swego zielonego zakątka.

W zależnosci od wielkości działki warto pomyśleć o tworzeniu skupisk roślin w określonych grupach. Im większa działka tym większe możliwości....
Warto na początku określić "strefy" ogrodu. Miejsce na altanę, grilla, oczko wodne bądź klomby. W zależności od stopnia zaawansowania projektu można zastanowić się nad elementami małej architektury (ławeczki, lampy, kosze itp...).

Jeśli mamy do dyspozycji małą powierzchnię na zieleń, nasz ogród powinien być uporządkowany. Każdy jego metr musi być dokładnie przemyślany. Nie powinno występować na małej powierzchni zbyt wiele gatunków roślin, gdyż spowoduje to wprowadzenie chaosu i niespójności.
Aby optycznie powiększyć mały ogród należy najlepiej sadzić rośliny w tylnej jego części, centralną strefę najlepiej obsiać trawą (brak uczucia 'bałaganu' spowodowanego zbyt dużą ilością różnych gatunków roślin), a po bokach, wzdłuż ogrodzenia stosować gradację wysokości roślin - z przodu rośliny niskie dalej wyższe (optyczne powiększenie przestrzeni).

Patio (ogród miejski) - mała przestrzeń otoczona ścianami okolicznej zabudowy, której powierzchnia często jest równa powierzchni przeciętnego pokoju. Wbrew pozorom jest to wspaniała do zaprojektowania powierzchnia. Aby stworzyć klimat ogrodu 'z oddechem' a nie małej 'klitki' należny sadzić rośliny przy ścianach, zostawiając centrum wolne. Dodatkowo stosując klimatycznie ukryte w zakamarkach oświetlenie, można spowodować, że patio będzie tworzyło niepowtarzalną aurę...

Duży ogród... Tu istnieje ogromny wachlarz możliwości... Oczka wodne, a nawet całe systemy stawów... Altany... Klomby... Dzikie zakątki.... Duży ogród daje ogromne możliwości projektowe...

http://bazgrajaca.blogspot.com/
Podobał Ci się ten artykuł? Oceń na TAK lub NIE. Głosuj na tak 0 Głosuj na nie

piątek, 27 stycznia 2012

Magnolia,ozdoba naszego ogrodu

Magnolia, ozdoba naszego ogrodu.
Wanda Frasiak 24.01.2012, czytano 25 razy, pobrano kod HTML 3 razy, komentarzy 0.

Magnolie są jednymi z pierwszych kwiatów zakwitającymi wczesną wiosną. Mają piękne, delikatne kwiaty. Kwiaty magnolii często pojawiają się pierwsze od liści.

Magnolie to krzewy lub niewysokie drzewa. Gatunkiem najwcześniej zakwitającym jest magnolia gwieździsta. Jej nazwa pochodzi od szeroko otwartych kwiatów o kształcie gwiazdy, złożonych z kilkunastu wąskich płatków. Odznacza się dużą wytrzymałością na mróz. Jest szczególnie polecana do uprawy w ogrodzie.

Magnolie należy uprawiać na żyznej niezbyt ciężkiej, dostatecznie wilgotnej i łatwo nagrzewającej się glebie o dużej zawartości próchnicy. Bardzo dobrym podłożem do uprawy tych roślin jest gleba piaszczysto – gliniasta o lekko kwaśnym odczynie. Glebę zasadową należy zakwasić dodając torfu, zaś zbyt ubogą powinno się wzbogacić dodatkiem obornika lub kompostu.

Magnolie wymagają ciepłego, zacisznego i słonecznego stanowiska. Najlepiej sadzić je wiosną (odmiany karłowe sadzi się jesienią, wrzesień, październik). Jeśli jednak zostały posadzone w pojemnikach możemy wysadzać je przez cały sezon – od marca do listopada. W wykopanym dołku umieszczamy roślinkę z bryłą korzeniową i obsypujemy ją ziemią nie dociskając zbyt silnie wrażliwych na uszkodzenie korzeni.

Magnolie mają płytki system korzeniowy, dlatego nie należy przekopywać ziemi wokół roślin. Spulchnianie ziemi można zastąpić ściółkowaniem podłoża korą, co jednocześnie zapobiega jego przesychaniu. Magnolie należy obficie podlewać, gdyż są wrażliwe na brak wody. Co dwa tygodnie nawozimy je sypkim wieloskładnikowym nawozem lub stosując nawozy o spowolnionym działaniu. Nawożenie kończymy w połowie lipca, aby rośliny mogły odpowiednio wcześnie rozpocząć stan spoczynku, co uchroni je przed przemarznięciem zimą. Magnolie są wrażliwe na mróz zwłaszcza w młodym wieku, należy więc starannie zabezpieczyć je na zimę.

Magnolie mogą być atakowane przez przędzioraki, których żerowanie powoduje blednięcie i żółknięcie liści, a nawet ich odpadanie. Zwalczamy je opryskiwaniem roślin środkiem przędziorkobójczym.

Magnolie można rozmnażać przez wysiew, zaś zakwitną dopiero po 10 latach. Można je również rozmnażać przez sadzonki pędowe, odkłady lub szczepienia.

http://www.pasjeogrodów.blogspot.com/
Podobał Ci się ten artykuł? Oceń na TAK lub NIE. Głosuj na tak 1 Głosuj na nie

czwartek, 26 stycznia 2012

Feng shui w ogrodzie

» Kategoria: Dom i Ogród / Ogród
Głosuj na tak 1 Głosuj na nie
pobierz

Facebook
Wykop
Buzz

Twitter
Blip
Śledzik

Feng shui w ogrodzie
Wiecznie Bazgrająca 25.01.2012, czytano 20 razy, pobrano kod HTML 2 razy, komentarzy 0.

Kilka słów o tym czy rozmieszczenie konkretnych elementów składających sie na ogólnie pojmowaną powierzchnię zwaną ogrodem, ma wpływ na nasze życie. W jaki sposób kształtować przestrzeń ogrodu, by wpływała kojąco ...

Czy ogród może wpływać na nasze powodzenie w zyciu zawodowym i prywatnym?

Według starożytnej sztuki feng shiu, dzięki zastosowaniu odpowiedniej konfiguracji wielu czynników możemy spowodować powstanie pozytywnych energii, które będą miały pozytywny wpływ na nasze życie. Projektując ogród w oparciu o zasady feng shui musimy pamiętać, że główną zasadą tego ‘toku myślenia’ jest zachowanie równowagi pięciu żywiołów ( drzewa, ognia, ziemi, metalu i wody). Według zasad umieszczenie w ogrodzie wodnych zbiorników zapewni powodzenie w finansach, stworzenie tarasu/ patio w odpowiednim miejscu, pozwoli na budowanie dobrych relacji w związkach i przyjaźniach zaś odpowiednia aranżacja ścieżek i zieleni sprawi poprawę naszego samopoczucia.

Równowaga i harmonia między pierwiastkami żeńskimi jin i męskimi Jang

Przeciwności się przyciągają… Mimo, że często próbują zniszczyć siebie nawzajem to nie mogą bez siebie istnieć. Energią jin w ogrodzie są delikatne jak kobieta czynniki - spadające liście, spokojna woda i pastelowe barwy, zaś Jang to energia – rwący potok pnące się w górę rośliny.

Ścieżki przez zaczarowany ogród

Według zasad feng shui ścieżki powinny się wić. Proste linie nie są wskazane, falowanie ścieżek zapewnia bowiem rozkoszowanie się otoczeniem i relaksowanie się. Aby zachować równowagę powinno stosować się regularne elementy tworzące dróżkę (np. kostka brukowa), będące naturalnymi materiałami. Nieregularne kształty powodują powstanie uczucia chaosu, czego próbujemy uniknąć. Naturalne kolory dostępnych na rynku kostek brukowych sprawią, że soczysta zieleń otaczającej roślinności będzie bardziej wyeksponowana. Kolory takich nawierzchni nie powinny dominować w ogrodzie, ale podkreślać piękno ogrodu.

Magiczna moc wody

Woda od wieków stanowi źródło życia. Powoduje uczucie spokoju i siły. Element ten nie może dominować (spowodowałoby to zachwianie równowagi pięciu żywiołów). Warto zwrócić uwagę przy projektowaniu, ze najkorzystniejszą energię niesie ze sobą woda płynąca ze wschodu. Można pod tym kątem zaprojektować kształt i kierunek przepływu wody na ewentualnych skarpach.



Miejsca sprzyjające zawieraniu kontaktów

Idealnym według feng siu miejscem na zlokalizowanie miejsca na spotkania ze znajomymi (taras, patio, miejsce na grill) jest północno-zachodnia część działki. Dla pielęgnowania związków partnerskich warto zlokalizować miejsce relaksu w południowo zachodniej części działki. Wzmacniającym budowanie relacji między ludźmi czynnikiem może być stworzenie patia/tarasu na planie koła ( które wzmocni pierwiastek jin) lub kwadratu ( związanego z męskim pierwiastkiem Jang).

Suchy i słoneczny teren

Ubogie podłoże (często piaszczyste) o dużym nasłonecznieniu wspaniale sprawdzi się dla mało wymagających gatunków roślin. Na takiej glebie można sadzić :

Drzewa i krzewy

brzozę brodawkowatą, perukowiec podolski, pięciornik krzewiasty, rokitnik pospolity, sumak octowiec, śnieguliczkę białą i koralową oraz tamaryszek drobnokwiatowy

Iglaste gatunki roślin :

sosnę czarną, górską i pospolitą, świerk i jodłę kalifornijską.

Byliny:

Astry, jukkę lawendę, smagliczkę skalną.

http://bazgrajaca.blogspot.com/
Podobał Ci się ten artykuł? Oceń na

wtorek, 24 stycznia 2012

Nasturcja

Uwielbiam kwiaty nasturcji kojarza mi sie z moim dziecinstwem spedzanym u mojej babci na wsi.Jej przepiekny ogrod zawsze obfitowal w roznego koloru kwiaty od zoltego poprzez pomaranczowy az do pieknej czerwieni.
Nasturcja ma rozne odmiany -karlowate, krzaczaste i pnace-w zaleznosci od odmiany osiaga wysokosc nawet do 4 m.Na swiecie znanych jest kilkadziesiat jej gatunkow.Ojczyzna nasturcji jest Ameryka Poludniowa.Nasturcja lubi podloze srednio wilgotne ,dobrze znosi rowniez okresy suszy.Aby cieszyc sie dlugo widokiem jej pieknych kwiatow nalezy uprawiac ja w miejscu naslonecznionym - kwitnie wtedy nieprzerwanie od czerwca do pierwszych pazdziernikowych przymrozkow.W zaleznosci od odmiany obsadzamy nia rabaty,altanki,ogrodzenia,nadaja sie tez do ozdoby balkonow.Nasturcji nie nawozimy poniewaz nawozona ma mniej kwiatow a wiecej lisci.
Kwiaty i liscie nasturcji mozna wykorzystac jako ciekawa kompozycje ozdobna stolu na rozne okazje.
Poniewaz nasturcja jest bogata w witamine C jej listki i kwiaty wykorzystywane sa coraz czesciej jako dodatki do roznego rodzaju salatek, a ich gorzkawy i pikantny smak ulatwia trawienie.

niedziela, 8 stycznia 2012

Kariera rozy na przestrzeni wiekow

Kariera róży na przestrzeni wieków
Paweł Siedlecki 19.01.2009, czytano 973 razy, pobrano kod HTML 5 razy, komentarzy 0.

Znano je już w starożytnej Grecji – w 270 r. p.n.e. Skamieniałe dzikie róże pochodzą sprzed 40 mln.lat. Egipcjanie znali odmianę o dużej liczbie płatków, dziś nazywaną różą stulistną. Ale największą obsesję na punkcie róż mieli starożytni Rzymianie.Róże rozsypywano w czasie uroczystości publicznych i bankietów.


Róże rozsypywano w czasie uroczystości publicznych i bankietów.

Wodą różaną napełniano publiczne łaźnie i fontanny cezarów. Publiczność w amfiteatrach siedziała pod markizami namoczonymi w wodzie różanej, płatkami róż napychano poduszki, ludzie ozdabiali głowy wieńcami z róż.

Do rzymskiego menu należały różane budynie, nalewki i afrodyzjaki, a także lekarstwa sporządzone na bazie tych kwiatów.

Obchodzono specjalne święto Rosalia, ku powszechnemu uwielbieniu dla tych pięknych kwiatów.

Na którejś z biesiad Neron kazał zainstalować srebrne rurki pod każdym talerzem, dzięki czemu gość był spryskiwany aromatem pomiędzy kolejnymi daniami. Kiedy goście podziwiali malowidło przedstawiające niebiańskie sceny, „niebo” nad ich głowami otwierało się i na wszystkich spadał deszcz kwiatów i perfum.

W kulturze islamu róża jest jeszcze bardziej uduchowionym symbolem. Wodę różaną dodawano do zaprawy murarskiej przy budowie świątyń. Kwiat ten stał się delikatnym surowcem kulinarnym w kuchni islamskiej. Róża była też używana w formie perfum do odzieży. Do dziś gościnność w domach islamskich wymaga by spryskać gościa przy wejściu wodą różaną.

Różańce początkowo wyrabiano ze 165 wysuszonych i ciasno zwiniętych płatków różanych. Niekiedy odymiano je nad lampą, by je lepiej zakonserwować.

Dziś róża uważana jest za królową kwiatów a czerwona za symbol miłości, ale także elegancji i dobrego smaku. Wręczamy ją w wiązankach na oficjalnych spotkaniach biznesowych, dekorujemy różami sale bankietowe, ozdabiamy kościoły podczas ślubów, a wiele panien młodych nie może się bez nich obejść w bukietach.Dekorujemy płatkami ślubne torty, sypiemy płatki na religijnych procesjach. Kosze z tych królewskich kwiatów przekazujemy w dowód uznania artystom w teatrach i operach a Walentynki wręcz nie mogą istnieć bez udziału czerwonych róż, przybranych w serduszka. W dodatku z ooców dzikiej róży można zrobić pyszne konfitury a kandyzowane w cukrze płatki, którymi czasem przybieramy torty też smakują całkiem nieźle.

Z upodobaniem hodujemy róże w przydomowych ogrodach i ogródkach dla ich pięknego zapachu, a jeśli nie mamy ogródka chętnie stawiamy na parapecie w doniczkach miniaturowe różyczki. Róża zyskała także stałe miejsce w damskiej modzie. Jest najczęściej powielanym kwiatowym wzorem na odzieży, bieliźnie a także ekskluzywnych rajstopach czy pończochach. Sztucznymi satynowymi różyczkami zdobione są suknie ślubne, podwiązki, kapelusze a także przypinki do włosów.

Sztuczne róże do złudzenia przypominające żywe zdobią eleganckie, letnie kapelusze i damskie fryzury nie tylko na pokazach mody. Róże są także ulubionym motywem zdobniczym jubilerów. Te piękne kwiaty są inspiracją złotników przy projektowaniu broszek, bransoletek, naszyjników, kolczyków czy pierścionków. Perfumy z róż uważane są za seksowne i uwodzicielskie a damska uroda od wieków porównywana jest najczęściej właśnie do tego kwiatu. W polskim języku funkcjonuje dosyć rzadkie i przepiękne imię Róża, mające anglojęzyczne odpowiedniki - Rose i Rosemary.

Ponadto spotykamy róże jako motywy dekoracyjne na ekskluzywnych, porcelanowych serwisach, pościeli czy koronkowych obrusach. Do wazonu zamiast żywych możemy wstawić szklane, kryształowe róże. Różany aromat możemy znaleźć poza perfumami również w płynach do kąpieli, mydłach, kremach i innych kosmetykach.

Słowem róża jest zawsze elegancka ponadczasowa. Towarzyszy nam już od czasów starożytnych i z pewnością nigdy nie przestanie być modna.
Studio Florystyczne Green-Line www.green-line.com.pl
Podobał Ci się ten artykuł? Oceń na TAK lub NIE. Głosuj na tak 0 Głosuj na nie

Kwiaty ciete

Kwiaty cięte
Mira Ulowska 27.09.2006, czytano 7,094 razy, pobrano kod HTML 19 razy, komentarzy 1.

Tekst przeznaczony dla miłośników kwiatów ciętych w domu. Zawarte tutaj są zasady przedłużania świeżości kwiatów ciętych. Co robić a czego nie, aby jak najdłużej cieszyć nimi oczy.

Nie zawsze kwiaty więdnące, to kwiaty stare.

lato1Więdniecie może być spowodowane wieloma czynnikami.
Wiąże się ono z procesem oddychania, w którym rośliny zużywają cukier zawarty w tkankach.
Innym czynnikiem mającym wpływ na więdniecie roślin jest obecność gazu- etylenu.
Znajduje się on w gazach przemysłowych, gazie świetlnym, spalinach samochodowych, oraz wydzielany jest przez dojrzewające owoce, a także przez same kwiaty, szczególnie podczas ich więdnięcia.
Dlatego ustawiając kwiaty w wazonie pamiętajmy, że te silniej rozwinięte wydzielają większą ilość etylenu, a więc jeśli umieścimy je razem ze świeżymi kwiatami, wpłyną one na szybsze ich przekwitanie.
Dotyczy to również ustawiania wazonu w pobliżu naczynia z owocami.

Oto kilka zasad, których przestrzeganie moze przedłużyć świeżość kwiatów:
1. Na noc wstawić kwiaty do chłodnego pomieszczenia.
2. Nie ustawiajmy kwiatów w pełnym słońcu,
3. W ciągu dnia można użyć rozpylacza z wodą, aby
zwiększyć wilgotność powietrza, ( niektóre, np. kamelie,
tulipany, goździki nie lubią być spryskiwane.)
4. Naczynie z wodą powinno być zawsze czyste,
(Wszelkie osady i przebarwienia na ściankach powinny być
dokładnie usunięte, ponieważ mogą na nich gromadzić się
bakterie powodujące gnicie łodyg.)
5. Maleńka szczypta cukru, lub miodu dodana do wody
jest dobrą odżywką dla większości kwiatów.
Zakwaszenie wody zmniejsza rozwój bakterii gnilnych.
Można stosować tu ASPIRYNĘ, kilka kryształków
kwasku cytrynowego.
Podobną rolę spełnia włożenie do wody monety miedzianej
lub mosiężnej blaszki.
6. Woda w naczyniach metalowych dłużej pozostaje świeża.
7. Woda "odstana" jest lepsza niż ta bezpośrednio z kranu. Można też stosować wodę przegotowaną (gotowanie zmiękcza wodę.)
8. Woda dla świeżych kwiatów powinna być zimna.
9. Kwiaty podwiędłe lepiej wstawić do wody o wyższej nieco temperaturze.

Można też stosować gotowe środki przedłużające świeżość kwiatów. Jest to wygodna i skuteczna metoda na przedłużenie życia roślinom.
Życzę wspaniałych wyników.

mirula

Swieze kwiaty na dluzej

Świeże kwiaty na dłużej
Poczta Kwiatowa 16.04.2009, czytano 2,259 razy, pobrano kod HTML 6 razy, komentarzy 0.

Lubisz dostawać kwiaty? Czy wiesz jednak jak należy o nie dbać aby jak najdłużej cieszyły oko swoją świeżością?

Świeże kwiaty na dłużej

1. Kwiaty należy niezwłocznie włożyć do czystego naczynia z wodą, najlepiej z odżywką przedłużającą trwałość i świeżość kwiatów.

2. Woda powinna być zmieniana tak często, jak szybko ulega zmętnieniu.

3. Wskazane jest codzienne uzupełnianie poziomu wody, gdyż niektóre rośliny pobierają jej duże ilości.

4. Dolne liście, które są zanurzone w wodzie najlepiej usunąć z łodygi, dzięki temu woda zachowa świeżość na dłużej, a kwiat będzie pobierał mniejszą jej ilość i nie ulegnie tak szybko procesowi gnicia.

swieze_kwiaty

5. Łodyga kwiatów powinna być przycięta skośnie do wysokości około 1 – 3 cm, nie należy łamać ani zgniatać łodygi.

6. Kwiaty nie lubią miejsc nasłonecznionych, przeciągów, nie należy stawiać ich przy kaloryferze lub w pobliżu półmisków z owocami. Najlepszym miejscem, które zapewni im dłuższą żywotność jest chłodne pomieszczenie.

7. Kwiaty nie powinny być ściśnięte, włóżmy je do wazonu o odpowiedniej dla nich średnicy.

8. Każda roślina doniczkowa wymaga szczególnej i specyficznej opieki, najlepiej więc sprawdzić informacje dotyczące pielęgnacji u florysty lub w ogólnodostępnych materiałach, dotyczących pielęgnacji konkretnego gatunku.

www.pocztakwiatowa.pl Niniejszy artykuł może być kopiowany i przedrukowywany wyłącznie w niezmienionej postaci - dotyczy to także wszystkich linków w tekście.
Podobał Ci się ten artykuł? Oceń na TAK lub NIE. Głosuj na tak 0 Głosuj na nie

Kwiatowe wrozby

Kwiatowe wróżby
Poczta Kwiatowa 16.04.2009, czytano 2,040 razy, pobrano kod HTML 7 razy, komentarzy 0.

Kocha, lubi, szanuje…dziewczynki obrywają listki akacji. Chcą wiedzieć, czy pierwsza miłość będzie szczęśliwa, czy On czuje to samo. Od zawsze, pragnąc poznać przyszłość, ludzie zwracali się do natury. Wiara w magiczną moc kwiatów sprawiła, że wiąże się z nimi wiele wróżb.

kwiatowe_wrozby1

Róża prawdę ci powie

Panny, które chciałyby poznać swoje szanse na zamążpójście powinny skorzystać z magicznych właściwości królowej kwiatów. Różę, koniecznie czerwoną, należy zerwać w czerwcu, o świcie. Następnie w kopercie z białego, czerpanego papieru schować symbole kojarzące się z małżeństwem, rodziną dziećmi. Aby wróżba była ważna, panna musi zalakować kopertę i odcisnąć na pieczęci serdeczny palec lewej dłoni. Tak przygotowana koperta, wraz z zerwanym kwiatem, powinna czekać w ukryciu na pełnię księżyca. Tej magicznej nocy panna powinna schować kopertę pod poduszkę i czekać na proroczy sen. Pomyślną wróżbę niesie sen o wodzie, polach, kwiatach, górach, szkle, dzieciach, rodzicach, muzyce organowej, srebrze lub księżycu. Oznacza on, że dziewczyna może już szykować suknię ślubną – stanie przed ołtarzem w najbliższym roku. Nieco dłużej będzie musiała poczekać jeśli przyśnią jej się olbrzymy, zwierzęta, ptaki, ryby, papier, lustro bądź słońce. Przed nią jeszcze pięć lat panieństwa. Na obrączkę nie powinna liczyć panna, która we śnie ujrzała dzwony, gady lub żołnierzy.

kwiatowe_wrozby2

Noc Perkunowych czarów

Tradycyjną porą wróżb było dla naszych przodków letnie przesilenie. 21 czerwca, w najkrótszą noc w roku, rozpalali ogniska, czcząc żywioły i naturę. Nocy tej patronował słowiański Bóg Perun, zwany także Perkunem. Tego dnia czary towarzyszyły ludziom już od rana. Każdy w rodzinie wybierał jedną z roślin: złocień, rojnik, rumianek, cząber, przymiotno. Kwiaty rozrzucano w izbie, przystrajano nimi pułap. Te, które nazajutrz rano były świeże, wróżyły zdrowie, szczęście, miłość, bogactwo. Zwiędnięte zapowiadały nieszczęścia.

Najważniejsze obchody rozpoczynały się wieczorem. Wróżono z ognia, z wody; najwięcej jednak czarów wiąże się z roślinami. O północy dziewczęta i chłopcy oblegali krzewy ligustru. Kocierpka, jak inaczej nazywano tę roślinę, to wysoki krzew, w czerwcu obsypany pachnącymi kwiatami. Wróżyć można było z tego, który miał co najmniej siedem lat. Każdy, kto z zamkniętymi oczami zerwał trzy kwiatki ligustru, miał zapewnione powodzenie i mógł liczyć na spełnienie najskrytszych marzeń.

Szczęście lub niepowodzenie można było też wywróżyć z… cebuli. Należało pilnie obserwować dwie cebule, z których jedna oznaczała nieszczęście, a druga korzystne zmiany. Ta, której szczypiorek rano 22 czerwca był wyższy i bujniejszy, zdradzała tajemnice przyszłości. Wróżba ta pozwalała także wybrać między kilkoma adoratorami.

Zakochani, niepewni czy ich uczucia są odwzajemnione, sięgali po krzaczki cząbru. Stawiali je blisko – roślina po lewej stronie oznaczała pannę, po prawej – kawalera. Gdy krzaczki połączyły się, wróżyło to rychłe małżeństwo. Zwiędnięcie rośliny zapowiadało śmierć.

kwiatowe_wrozby3

W domowym zaciszu

Magia kwiatów wciąż działa, choć nie żyjemy już tak jak nasi przodkowie, w ścisłym związku z naturą. Dlatego tak popularna jest obecnie karciana wróżba kwiatowa. Wywodzi się z wiktoriańskiej Anglii, gdzie kwiatom towarzyszyły skomplikowane rytuały towarzyskie; odpowiednio skomponowanym bukietem można było powiedzieć niemal wszystko. Talia 40 kart przypomina nieco tarota. Każdej roślinie przypisane jest szczególne znaczenie: Werbena to zemsta, mak – sny i iluzje; róża symbolizuje wpływową osobę. Kwiatowa wyrocznia pozwoli uzyskać odpowiedzi na trudne pytania dotyczące przyszłości. Jest też interesującym dodatkiem do tradycyjnych wróżb andrzejkowych.

www.pocztakwiatowa.pl Niniejszy artykuł może być kopiowany i przedrukowywany wyłącznie w niezmienionej postaci - dotyczy to także wszystkich linków w tekście.
Podobał Ci się ten artykuł? Oceń na TAK lub NIE. Głosuj na tak 0 Głosuj na nie

Dodaj do:

Facebook
Twitter
Blip
Śledzik
Wykop
Buzz

Kwiaty doniczkowe

Kwiaty doniczkowe
Daniel Paluszek 22.03.2011, czytano 355 razy, pobrano kod HTML 4 razy, komentarzy 1.

Nasze mieszkania i biura bez zieleni i kwiatów stają się jakieś puste i nieprzyjazne. Instynktowne potrzebujemy zieleni i kontaktu z roślinami w końcu środowisko naturalne było dla człowieka domem przez długie wieki.

W między czasie ludzie stworzyli miasta ze szkła i betonu ale nie zapomnieli o zielonych, żywych akcentach w swoich wnętrzach. Powstał również duży przemysł produkcji roślin z przeznaczeniem do hodowli w naszych domach. Asortyment dostępnych roślin przyrasta w gigantycznym tempie i praktycznie dostępne są już rośliny z całego świata. Większość gatunków pochodzi z tropikalnych i subtropikalnych regionów świata i większość z nich doskonale nadaje się do uprawy w domach, biurach i mieszkaniach.

trans

Ostatnimi czasy istną rewolucję na rynku roślin doniczkowych wywołały storczyki z rodzaju Phelanopsis i Dendronobium. Storczyki te stały się bardzo modne i można je znaleźć praktycznie w każdym domu. Obecnie na rynku są dostępne tysiące sztucznie wyhodowanych mieszańców tych gatunków we wszelkich możliwych kolorach. Co prawda rośliny te wymagają specyficznego podejścia i warunków hodowli ale w większości przypadków dobrze rosną w naszych mieszkaniach i co najważniejsze powtarzają kwitnienie.

Innym ciekawym gatunkiem na który chciałem zwrócić uwagę jest skrzydłokwiat. Jest to roślina pochodząca z Ameryki Południowej i Środkowej. Wśród wielu gatunków z tego rodzaju w Polsce najpopularniejsze są dwa skrzydłokwiat Wallisa oraz skrzydłokwiat kwiecisty. Obydwa gatunki są łatwe w uprawie i doskonale sprawdzają się jako kwiaty ozdobne. Cechą charakterystyczną tych kwiatów są żywo-zielone błyszczące liście oraz specyficzne kwiaty. Jest to roślina długowieczna i nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Bardzo popularnym i równie interesującym gatunkiem godnym polecenia jest cyklamen perski popularnie zwany jako fiołek alpejski. Jest to gatunek z rodziny pierwiosnkowatych. W wyniku sztucznej hodowli uzyskano ogromną liczbę odmian z bardzo okazałymi kwiatami.
Podobał Ci się ten artykuł? Oceń na TAK lub NIE. Głosuj na tak 2 Głosuj na nie

Storczyk-hodowla i pielegnacja storczykow

Storczyk - hodowla i pielęgnacja storczyków
JoannaS 06.10.2011, czytano 394 razy, pobrano kod HTML 12 razy, komentarzy 0.

Storczyk – Orchidea (Orchis, Orchidaceae) stał się w ostatnim czasie jednym z najchętniej kupowanych kwiatów. Jest bardzo popularny przy aranżacji i dekoracji domów, biur a także lokali usługowych takich jak hotele, restauracje.

Te kwiaty, których jest kilkadziesiąt gatunków wymagają szczególnego podejścia w pielęgnacji. W niniejszym artykule opiszemy kilka najważniejszych kwestii, które mamy nadzieję zachęcą Państwa do zakupu storczyka a także zgłębiania na jego temat wiedzy.

storczyk pielęgnacja, hodowla storczyków
Jak podlewać storczyki ?
Kluczową rolę w pielęgnacji storczyka odgrywa właściwe podlewanie. Jest to ważne, ponieważ storczyki nie tolerują zbyt dużych ilości wody. Zbyt częste podlewanie doprowadzi do przegnicia systemu ukorzenienia rośliny. Podlewać można z rana tak, aby nadmiar wilgoci znajdujący się w ziemi mógł w ciągu dnia odparować. W przypadku, gdy mamy tradycyjne doniczki plastikowe lub ceramiczne nadmiar wody z podstawek będzie można odlać, kiedy już przesączy się przez ziemię. Z kolei, jeżeli w hodowli storczyka stosujemy osłonki na doniczki wodę również powinno się odlać wyjmując doniczkę z osłonki.
Podlewać storczyki najlepiej jest wodą destylowaną lub przegotowaną, a jeżeli mamy stosować tak zwaną kranówkę to powinna ona odstać.

storczyki w domu, choroby storczyków

Jaką ziemię lubią storczyki?
Orchidee jak wcześniej wspomnieliśmy nie lubią dużej wilgoci zatem zbita ziemia, która ogranicza dostęp powietrza, a co za tym idzie ogranicza jej wysychanie nie będzie właściwa. Struktura gleby powinna być luźna. Dobrą wiadomością jest to, ze na rynku są dostępne specjalnie przygotowane podłoża.

doniczki do storczyków, donice


Jakie oświetlenie lubią storczyki ?
Storczyki preferują jasne miejsca, ale nie można w tej kwestii przesadzić ponieważ zbyt duże nasilenie promieni słonecznych doprowadzi w krótkim czasie do poparzenia rośliny. Co ciekawe różne odmiany storczyka tolerują różne zintensyfikowania światła słonecznego i przy niektórych można ustawiać je nawet na południowych parapetach, ale przeważnie wybiera się miejsca zwrócone na wschód i zachód. W okresie lata storczyki dobrze się czują na balkonie i tarasie.

storczyki, donice doniczki, swiatdoniczek


Czy stosuje się nawożenie storczyka ?
Tak, to jest również ważny element pielęgnacji storczyków, ponieważ jak każde inne rośliny storczyki potrzebują właściwych składników odżywczych. Nie zalecamy nawożenia storczyków uniwersalnymi nawozami. Do tego celu najlepiej jest wykorzystać nawóz przeznaczony tylko orchideom. Na pewno w każdej kwiaciarni, czy też sklepie ogrodniczym kupimy właściwy nawóz. Storczyki są delikatnymi kwiatami i jeżeli chcemy cieszyć się przez dłuższy czas ich pięknem powinno się stosować do ściśle określonego sposobu nawożenia. Bezwzględnie nie można zwiększać zalecanych ilości nawozu o czym czasem się zapomina zwłaszcza gdy coś się dzieje ze storczykiem i chcemy szybciej zareagować. Niektórzy nawet twierdzą, aby stosować mniejsze ilości nawozu. W okresie od jesieni do zimy ma miejsce tak zwany spoczynek rośliny i wtedy trzeba zaprzestać nawożenia.

pielęgnacja storczyka, kwiaty polskie, kwiatydoniczkowe


Czy storczyki mają choroby lub pasożyty?
Niestety i tutaj odpowiedz brzmi TAK. Czasem może dojść do ataku przez pasożyty lub choroby storczyka. Nawet jeżeli będziemy dbać o prawidłowe nawożenie i podlewanie to mogą pojawić się choroby grzybowe, przędziorki i inne szkodniki. Ustrzeżemy się, a na pewno pomoże nam na szybsze pozbycie się problemów jeżeli będziemy regularnie doglądać storczyki.

kwiaty zdjęcia storczyki, kwiaty doniczkowe
Podobał Ci się ten artykuł? Oceń na TAK lub NIE. Głosuj na tak 0 Głosuj na nie

Kwitnaca zima- ogrod w domu

Kwitnąca zima - ogród w domu
Florentyna 29.11.2011, czytano 119 razy, pobrano kod HTML 11 razy, komentarzy 0.

Już niebawem za oknami śnieg i mróz, do wiosny jeszcze tak daleko... Może poprawią nam nastrój kwiaty w doniczkach na parapecie. Jest sporo gatunków, które kwitną właśnie w tym czasie.

Ludzie od dawna z upodobaniem otaczają się roślinami, które rozwijają pąki jakby na przekór naturze. Kamelie, cyklameny czy grudniki zdobiły domy naszych babek i prababek. Teraz możemy dostać w kwiaciarniach nie tylko rośliny, które z natury zakwitają w zimie, ale i takia zostały do tego "nakłonione" przez ogrodników - różnobarwne begonie, fiołki afrykańskie, storczyki. Decydując się na zakup jednej z kolorowych piękności, wybierzmy taką, która będzie się dobrze czuła w naszym domu, gdyż tylko wtedy szczodrze obdaruje nas kwiatami.

Zimny wychów

Dawniej zimowe kwiaty ustawiano w skąpo ogrzewanych pomieszczeniach ( 10- 15' C), dzięki czemu kwitły nawet przez kilka miesięcy. W chłodzie dobrze się czują również współcześnie uprawiane odmiany cyklamenów, azalii i szlumbergery. Pamiętajmy jednak, że pomimo sympatii do chłodu nie wytrzymają spadku temperatury poniżej 0'C, a mroźne powietrze, np. z otwartego okna, szybko zniszczy ich delikatne płatki.

W miłym ciepełku

Ci, którzy chłodnej oranżerii nie mają, także znajdą odpowiednie kwiaty. Begonia zimowa, kalanchoe oraz fiołki afrykańskie lubią temperaturę około 20'C. Lepiej ich nie kupować podczas silnych mrozów, bo nawet przeniesienie z kwiaciarni do samochodu moze się okazać zbyt trudną próbą. Równie wrażliwa jest poinsecja. Nie warto jej kupować na ulicznych straganach.

Żeby kwitły i kwitły

Gatunki kwitnące zima to długodystansowcy. Kwiaty długo utrzymują się na pędach, a roślina zawiązuje wciąż nowe pąki. przy zakupie sprawdźmy, czy rzeczywiście widać ich zawiązki, czy okaz jest dobrze rozrośnięty, a liście wyglądają zdrowo i mają intensywny, właściwy dla danej odmiany kolor. Podłoże w doniczce nie może być przesuszone, bo grozi to szybkim opadnięciem kwiatów.

Więcej światła

Tak zdają się krzyczeć wszystkie zimowe kwiaty. Dni trwają teraz nieprzyzwoicie krótko, a słońce często chowa się za gęstą warstwą chmur, dlatego doniczki z roślinami najlepiej ustawić blisko okna. Z pewnością nie grozi im przypalenie przez silne promienie słońca, jak to się zdarza w innych porach roku. Gdy światła jest za mało, barwy kwiatów bledną, liście żółkną, a roślina przestaje kwitnąć. Jeśli chcemy, by ozdobiła stół z dala od okna, przenieśmy ją tam tylko na krótko albo doświetlajmy odpowiednią lampą ( np. żarówką halogenową lub świetlówką).

Napoić i nakarmić

Przy podlewaniu zimowych kwiatów musimy uwzględnić indywidualne potrzeby każdego gatunku. Cyklameny i azalie codziennie domagają się porcji wody. Jednak biada ich korzeniom, jeśli będzie ona stała ciągle na podstawce. Fiołki afrykańskie, storczyki oraz kalanchoe nie znoszą nadmiaru wilgoci w podłożu. Dlatego też podlewamy je dopiero wtedy, gdy ziemia w doniczce lekko przeschnie. Natomiast zapotrzebowanie na wodę szlumbergery zmienia się w ciągu roku (w zimie podlewamy ją umiarkowanie). Kwitnące piękności warto regularnie zasilać zimowymi nawozami . Nie używajmy odżywek przeznaczonych do stosowania w innych porach roku. I pamiętajmy, że odpowiednio pielęgnowane kwiaty mają szansę zakwitnąć także w następnych sezonach.

sekretyogrodu.blogspot.com

8 praktycznych porad jak dbac o rosliny doniczkowe

8 praktycznych porad jak dbac o rośliny doniczkowe
przemek przywara 27.10.2011, czytano 87 razy, pobrano kod HTML 3 razy, komentarzy 0.

Rośliny doniczkowe wymagają od nas pielęgnacji. Odwdzięczą się za nią długim i obfitym kwitnieniem. Warto więc zapoznać się z poniższymi poradami, dzięki którym poprawimy kondycję i wygląd naszych roślin.

1. Podlewanie
Najlepsza do podlewania jest woda deszczowa, a także wystała woda mineralna. Woda z kranu powinna najpierw postać przez noc w pomieszczeniu, aż nabierze temperatury pokojowej i częściowo utleni się z niej chlor. Wtedy nadaje się do podlewania kwiatów, szczególnie tych wrażliwych i wybrednych. Rośliny podlewa się wtedy, gdy naprawdę tego potrzebują, tzn. gdy ziemia w doniczce jest sucha. Zbyt częste i obfite podlewanie szkodzi kwiatom i nadmiernie zakwasza ziemię. Woda, która zebrała się na podstawce z doniczką, powinna być wylewana ok. pół godziny po podlaniu rośliny. Możemy też użyć kociego żwirku, by rośliny nie stały po podlaniu w wodzie - wystarczy nasypać trochę żwirku do podstawki, a ten wchłonie nadmiar wilgoci. Jeśli zmieniasz wodę w akwarium (słodkowodnym), nie wylewaj jej, bo świetnie nadaje się do podlewania i nawożenia roślin pokojowych.
2. Naturalny nawóz
Fusy z czarnej kawy, fusy herbaciane i popiół drzewny są bardzo dobrym nawozem dla roślin pokojowych. Od czasu do czasu wymieszaj trochę któregoś z tych środków w doniczce, a rośliny będą lepiej rosły. Nie wyrzucaj skorupek z jaj, gdyż zawierają one węglan wapniowy, który świetnie sprawdza się jako nawóz dla wszystkich roślin hodowanych w domu i na balkonie. Skorupki rozgniatamy i mieszamy je z ziemią w doniczce. Rozpuszczone drożdże również są dobrym nawozem.
3. Suche powietrze
Suche powietrze w mieszkaniu ogrzewanym kaloryferami nie służy roślinom, dlatego jeśli nie mamy nawilżacza, należy spryskiwać roślinę wodą, najlepiej dwa razy dziennie. Można też ustawić rośliny koło siebie, tak by były w grupie. W ten sposób powietrze będzie bardziej wilgotne od ziemi i liści.
4. Światło tak - Słońce nie
W większości rośliny pokojowe potrzebują dużo światła, dlatego należy je ustawiać jak najbliżej okna. Trzeba jednak uważać, by nie wystawić ich na bezpośrednie promieni słoneczne, ponieważ może ono poparzyć roślinom liście.
5. Jak usunąć wapienny osad? Jeśli na brzegach doniczki pojawił się wapienny osad, to wkładamy ją (oczywiście opróżnioną :) do roztworu wody z octem, na cały dzień. Jeśli wstawiamy zwykłą doniczkę w drugą, ozdobną, należy pamiętać by między nimi była przerwa na min. szerokość palca.
6. Przesadzanie - luty/marzec
Przesadzać rośliny powinno się na przełomie lutego i marca, nim zacznie się nowy okres wegetacji. Zima jest porą odpoczynku dla roślin, nie mogą więc w tym czasie ukorzenić się w nowej ziemi. Nowa doniczka powinna być nieco większa od poprzedniej.
7. Odkurzanie liści
Rośliny doniczkowe o dużych liściach przecieramy miękką, suchą ściereczką, przez co ułatwia się im oddychanie. Jeśli chcemy by liście pięknie błyszczały, to od czasu do czasu przecieramy je rozcieńczonym piwem.
8. Nieproszeni goście
Czosnek jest dobry na mszyce - wkładając jeden ząbek do ziemi w doniczce znikną mszyce z rośliny. Zapałka radzi sobie z pchełkami ziemnymi - wystarczy wetknąć w ziemię kilka zapałek, główkami do dołu. Herbata a muszki - jeśli małe muszki krążą uporczywie nad rośliną, posypujemy ziemię w doniczce fusami herbacianymi, a niebawem muszki się wyniosą.Opracowano na podstawie książki: "Poradnik pani domu" Helgi Kuhn

http://cudownyogrod.blogspot.com/