Popularne posty

sobota, 29 grudnia 2012

Ogrod japonski-historia,harmonia,woda,rosliny,kamienie,iglaki i bonsai


http/mojcudownyogrod.blogspot.comhttp/mojcudownyogrod.blogspot.com

Ogród japoński - historia, harmonia, woda, rośliny, kamienie, iglaki i bonsai

Artur Kowalski 21.12.2012, czytano 38 razy, pobrano kod HTML 0 razy, komentarzy 0.
 Gdy zobaczysz japoński ogród zapamiętasz go na zawsze. Niepowtarzalność i precyzja są tak urzekające, iż pozostawiają ogromne wrażenie w pamięci. W Japonii istnieje wiele rodzajów konstrukcji ogrodowych, a ich początki sięgają ponad tysiąc lat. 
     W tym artykule zamierzam skupić się na temacie najbardziej powszechnych rodzajów japońskich ogrodów. Projekt i budowa opiera się na ścisłych regułach i zasadach. Istnieją dwa typy ogrodu, który możemy podzielić na działy zwane "płaski" (Hiraniwa) i "wzgórze" (Tsukiyama-niwa) ogrody te mogą być następnie podzielone na 3 kategorie "gotowy", "pośrednik" i "szorstki ".

    „Wzgórze” - ogrody te zakłada się na największej dostępnej przestrzeni. Ich składnikami są pagórki, kamienie, drzewa, mosty i wyspy, które są starannie ułożone. „Wzgórza” są używane do przedstawienia góry i często posiadają przepiękne wzniesienia, największy stok jest najstaranniej zaprojektowany i często służy jako wizytówka danego ogrodu. Wykonane starannie i poprawnie wzgórze da wrażenie odległego szczytu.

   „Płaski” ogród jest dokładnie taki, jak sugeruje jego nazwa i może przybierać różne formy, są one w zasadzie na jednym poziomie. W tych rodzajach japońskich ogrodów używa się kamieni do budowy, płaskich i tych o pionowym kształcie. Często takie ogrody doposażone są w ceramiki i latarnie. Taki ogród często bywa nazywany „gotowym”.

   Ogród pośrednik jest umiejscowiony w przestrzeniach między kamieniami i drzewami i wszelkich "Górach" jakie złapie oko. Ogród w tym stylu skupia się na głównych punktach zainteresowania widza, górki lub małe kopce zawsze są używane do tworzenia takiego ogrodu, aby stworzyć odpowiedni wygląd wzgórz odległych i bliskich. Kamienie są umieszczone w sposób bardzo dokładny. Woda jest wspólną cechą wszystkich ogrodów japońskich i dość często mosty rąbane. Wszystko w ogrodzie japońskim doskonale naśladuje naturę i wyjaśnia powstanie gór, źródeł wody i umieszczanie kamieni. Zarówno ogród „płaski”, „wzgórze” i trzy style „gotowy”, „pośrednik” i „szorstki są równie ważne i często stosowane w japońskim projektowaniu ogrodu. Pamiętajmy, że ogród w stylu japońskim wykorzystuje kamienie, drzewa, latarnie, ogrodzenia kamienne przesiewowe i wodę. Kamienie by mogły być stosowane w ogrodzie muszą obejmować zasady przodków co do ich rozmieszczania "Oddawanie czci dla kamienia”, ”Wyspę kamienia", "Księżyc, cień, kamień" i "Idealny kamień”. Drzewa mają nazwy takie jak" główne drzewo", "drzewo samotności" itp. Styl „Pośrednik” jest dość podobny do gotowego stylu i jest bardzo uporządkowany, ponieważ wszystkie składniki mają znaczenie.

   Przy użyciu kamieni trzeba trzymać się historycznych zasad stylu i panujących zasad religijnych. Ogród „szorstki” jest tak precyzyjny, jak w poprzednich przykładach i zazwyczaj posiada podłożę z żyznej ziemi, latarnie, drzewa i kamienie. Centralny kamień to "strażnik" i występuje w takim ogrodzie, w przeciwieństwie do poprzednich styli. Skały, kamienie i rośliny użyte w tej formie japońskiego ogrodu to głównie tylko niskie rośliny, iglaki, byliny, rośliny wodne, bonsai i kamienie mieszane, lecz niewielkich rozmiarów. Każdy japoński ogród musi posiadać kamienną lampę, surowe zasady harmonii i odpowiedni styl dla danego rodu. Ogrody na ogół są umieszczone na wyspach, u stóp wzgórza, na brzegach jeziora lub studni i zbiorników wodnych.

   Artykuł ten jest dość prostym opisem japońskich ogrodów, jest to złożony i fascynujący temat dlatego polecam zagłębienie się w niego każdemu pasjonatowi ogrodów i roślin ozdobnych.
Ogród i rośliny to pasja, której nie sposób się oprzeć. Od drzew i krzewów, byliny po egzotyczne bonsai. Każdy z nas w głębi duszy jest jak ogrodnik ;)

Podobał Ci się ten artykuł? Oceń na TAK lub NIE.    Głosuj na tak

Aranzacja tarasu i igrodu

Aranżacja tarasu i ogrodu

Ewa K. 19.12.2012, czytano 23 razy, pobrano kod HTML 1 razy, komentarzy 0.
Wykańczanie domu i ogrodu to najprzyjemniejsza czynność w trakcie całej budowy. Możemy wreszcie sami podejmować świadome decyzje, montować oświetlenie, przestawiać meble i malować ściany na dowolne kolory.
Dużym wyzwaniem dla inwestora jest zawsze aranżacja tarasu oraz ogrodu, w którym przyjdzie nam spędzać wiele letnich dni. Zanim jednak zaczniemy poszukiwania ciekawych roślin, krzewów i drzew, musimy pokryć taras ozdobnym i funkcjonalnym materiałem, który będzie trwałą podstawą dla kolejnych elementów. Do wyboru mamy szeroki wybór produktów, takich jak rozmaite gresy, terakoty, klinkier, a także różnego rodzaju kamień na taras i do ogrodu.
Tarasy z kamienia wyglądają bardzo ciekawie i elegancko. Zwłaszcza jeśli towarzyszą im murki ogrodowe i alejki wykonane z tego samego materiału. Można zdecydować się na oryginalny kamień, którego ułożenie warto zlecić profesjonalnej firmie, lub też wybrać nieco tańsze płytki imitujące kamień. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie będzie wspaniałą ozdobą dla naszego domu pod warunkiem, że dopasujemy je do wybranej przez nas elewacji budynku.
Kamień na taras i do ogrodu może uzupełnić ścieżka z kamiennych płyt, prowadząca do romantycznej altanki. Kamienne murki dodadzą całości bajkowego klimatu, pozwolą też na podzielenie ogrodu na części o różnym przeznaczeniu, wyodrębnią poszczególne klomby i podkreślą ich charakter. Oświetlenie ogrodowe również odgrywa dużą rolę w aranżacji posesji. Nawet jedna, niewielka latarnia może zdziałać cuda i wzbudzić podziw gości, którym przyjdzie z nami spędzać czas w ogrodzie. Niestety, rezultaty takich prac widoczne są dopiero po kilku latach, kiedy drzewa i krzewy osiągną swoje docelowe rozmiary, a trawniki nabiorą soczystego, zielonego koloru.

Podobał Ci się ten artykuł? Oceń na TAK lub NIE.    Głosuj na tak   0   Głosuj na nie

piątek, 7 grudnia 2012

Listopadowy ogrodnik

Listopadowy ogrodnik

Eliza Łozińska-Augustynek 07.12.2012, czytano 12 razy, pobrano kod HTML 1 razy, komentarzy 0.
Choć za oknem jest już mokro i zimno, a przyroda przygotowuje się do spoczynku, każdy posiadacz ogrodu i działki ma jeszcze wiele do zrobienia. W dzisiejszym artykule pomysł na ogród opisze Państwu jakie prace ogrodowe musimy przeprowadzić w listopadzie, aby nasze rośliny i drzewa były profesjonalnie przygotowane na przetrwanie zimy.
W listopadzie prace w ogrodzie w dużej mierze zależą od pogody. Najważniejszą czynnością wykonywaną w jesiennym ogrodzie jest grabienie i zbierane liści. Zaniedbanie tych czynności utrudni glebie oddychanie i wymianę wilgoci, doprowadzając tym samym do rozwoju pleśni i grzybów. Obowiązkowo należy zgrabić trawniki i ponakłuwać je widłami, aby ułatwić odpływ wody. Sukcesywnie, aż do większych mrozów przekopujemy grządki, dodając do gleby naturalne nawozy.

Drzewa i krzewy owocowe

Wokół krzewów, np. róż budlei, hortensji, czy powojników wrażliwych za niskie temperatury usypujemy kopczyki ziemi, zaś ciepłolubne rośliny zimozielone, jak laurowiśnie, czy pierusy osłaniamy w całości. Można również otulić je agrowłókniną, słomą, lub grubym papierem. Ściółkujemy ziemie pod delikatnymi roślinami, takimi jak magnolie, czy różaneczniki. Warstwa kory. Liści, czy gałązek iglastych ochroni ich korzenie przed przemarznięciem gdy brakuje śniegu. Z drzew usuwamy wszystkie zeschnięte owoce, których nie zebraliśmy wcześniej. Pamiętajmy o osłonięciu roślin owocowych przed zimą, np. brzoskwini, moreli, orzecha włoskiego, czy jeżyn. Wycinamy dwuletnie pędy malin, które nie będą już owocowały.

Uwaga: do zimowe okrycia nie stosujmy jednak folii. Na początku listopada, jeśli pogoda na to pozwala możemy jeszcze sadzić drzewka owocowe.

Byliny

Rabaty z bylinami przykrywamy grubą warstwą ziemi kompostowej, mulczem lub opadłymi liśćmi, Byliny przycinamy tuż przy ziemi, a dalie musimy wykopać. Usuwamy rośliny jednoroczne i suche części bylin. Po pierwszych przymrozkach okrywamy rośliny dwuletnie: bratki, stokrotki, goździki, oraz byliny i róże. Pod koniec listopada okrywamy zagony z roślinami cebulowymi: liliami, narcyzami, hiacyntami, a także przykrywamy warstwą liści, torfu lub słomy. Przed nadejściem zimy mamy jeszcze sporo prac porządkowych. Przycinamy i usuwamy obumarłe i zeschnięte części bylin, liście i pędy kwiatostanowe.

W listopadzie można jeszcze sadzić kłącza konwalii oraz wrzosy i wrzośce. Jest to również ostatni moment na posadzenie roślin cebulowych i bulwiastych. Pobieramy również sadzonki korzeniowe z krzewów, tj. sumak octowiec, aralii i szczęślin. Czyścimy bulwy mieczyków.

Rośliny warzywne

W listopadzie prace na działce zależą w dużym stopniu od warunków atmosferycznych. Kończymy zbiory warzyw korzeniowych, takich jak: buraki, pietruszkę, seler, marchew, chrzan oraz warzyw kapustnych i porów. Na grządkach pozostawić możemy jedynie brukselkę, późne odmiany kapusty białej i jarmuż – są smaczniejsze gdy przemarzną! Rośliny przeznaczone do przezimowania pod śniegiem, a przy wietrznej i mroźnej zimie ulegające uszkodzeniu jak: szpinak, sałata zimowa, cebula z dymki, czosnek ozimy dobrze jest przed nadejściem niskich temperatur przykryć cienką warstwą liści itp.

Przygotowujemy rozsadnik na przyszły rok. Wybieramy zagon i nawozimy go np. kompostem i nawozem fosforowo- potasowym. Już w listopadzie możemy założyć warzywnik w mieszkaniu! W skrzynkach pędzimy pietruszkę na natkę, cebulę na szczypior, czy cykorie sałatkową. Równolegle zanim gleba zamarznie możemy wysiać warzywa na wczesny zbiór wiosenny: pietruszkę, marchew, koper, szpinak oraz wysadzić czosnek i cebule.

Trawnik

Dopóki trawa rośnie starajmy się ją regularnie kosić. Na zimę powinna być przystrzyżona nisko. Istotne jest również systematyczne grabienie z trawnika opadających liści, gdyż mogą gnić. Poza tym zgrabione liście mogą posłużyć do okrywania rabat oraz drzew i krzewów w charakterze zimowej pierzynki. Usuwamy kretowiska, aby usypana z nich ziemia nie zadusiła trawy.

Oczko wodne

Na powierzchni większych zbiorników kładziemy styropianowy krążek z pokrywą- tak zwany sztuczny przerębel. Gdy na powierzchni wody pojawi się lód, to urządzenie umożliwi rybom dopływ powietrza. Jeśli zaś jeziorko jest bardzo płytkie, to w czasie mrozów szybko zamarznie do dna. Dlatego ryby z takie stawu należy jak najszybciej zabrać do domowego akwarium. Pod koniec miesiąca przestajemy karmić ryby w zbiornikach wodnych. Rośliny wodne bez problemu powinny przezimować w zbiorniku.

Wszystko już gotowe?! To proponuje: Czas na odpoczynek!!!
Eliza Łozińska-Augustynek

Podobał Ci się ten artykuł? Oceń na TAK lub NIE.    Głosuj na tak   0   Głosuj na nie

http/mojcudownyogrod.blogspot.com